Pięć narzędzi Help Desk

Usługi Help Desk lub Service Desk odgrywają ważną rolę w każdej z firmie, w której liczy się czas obsługi awarii - począwszy od momentu zgłoszenia incydentu, poprzez jego klasyfikację, po ostateczne rozwiązanie. Prezentujemy 5 narzędzi - zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych - w postaci kompletnych pakietów lub pojedynczych aplikacji, z których można budować skuteczny i wydajny dział wsparcia użytkowników.

Obok korzystania z wewnątrzfirmowych działów Help Desk, coraz częściej obsługę informatyczną (w tym wsparcie użytkowników) zleca się firmom zewnętrznym. Ma to swoje zalety i wady. Z jednej strony mamy w ramach usługi do dyspozycji ludzi specjalizujących się w różnych dziedzinach IT, z drugiej - na miejscu nie ma nikogo, kto mógłby natychmiast zareagować na problem. Dlatego też firmy zewnętrzne świadczące usługi wsparcia wykorzystują narzędzia, które dają im możliwość przyjmowania zgłoszeń oraz pozwalają łączyć się zdalnie z komputerami klienta, bez konieczności pracy bezpośrednio na konsoli komputera, co z pewnością skraca czas reakcji.

Omawiane narzędzia do Help Desku:
Opisujemy 5 narzędzi, które mogą być wykorzystywane do świadczenia usług Help Desk. Są wśród nich systemy zarówno darmowe, jak i komercyjne. Są pełne pakiety lub pojedyncze aplikacje, z których można zbudować skuteczne i wydajne centrum wsparcia użytkowników.

Dedykowane systemy obsługi Help Desk

Service Desk Plus

Service Desk Plus firmy Manage Engine jest dość rozbudowanym rozwiązaniem, opartym na platformie webowej, służącym do wspierania pracy IT w zakresie obsługi zgłoszeń od klientów. Dostępne jest w trzech wersjach: Standard, Professional oraz Enterprise. W podstawowej zawiera tylko moduł Help Desk, który dzięki swoim możliwościom w zupełności wystarcza do świadczenia tego typu usług.

Polecamy Co powinien wiedzieć każdy specjalista IT?

Pięć narzędzi Help Desk

Service Desk Plus umożliwia generowania wielu raportów dotyczących czasu realizacji zadań, liczby bieżących oraz przeterminowanych zgłoszeń.

Aplikacja umożliwia integrację ze środowiskiem Active Directory, co pozwala na import informacji o użytkownikach oraz zwalnia ich z konieczności logowania się za każdym razem, gdy chcą dodać zgłoszenie. Istnieje również możliwość dodawania wpisów do systemu poprzez e-mail.

Service Desk Plus oferuje dość wysoki poziom automatyzacji, czego przykładem może być automatyczne generowanie wpisu po wysłaniu e-maila, a dodatkowo takie zgłoszenie może być przekazywane bezpośrednio do właściwego serwisanta. Zaawansowana automatyzacja systemu pozwala również na generowanie zgłoszeń bez ingerencji użytkownika. Serwisant może otrzymywać automatyczne powiadomienie o incydencie w razie wystąpienia problemu z urządzeniem w sieci komputerowej.

Polecamy Narzędzia dla administratorów sieci

System daje możliwość śledzenia historii każdego zgłoszenia z uwzględnieniem konkretnego komputera, którego on dotyczył. Pozwala to na identyfikację w infrastrukturze IT sprzętu lub oprogramowania sprawiającego problemy.

Możliwość generowania raportów dotyczących czasu realizacji zadań, liczby bieżących oraz przeterminowanych zgłoszeń - pozwala natomiast na analizę skuteczności działu Help Desk oraz weryfikację spełnienia warunków SLA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200