Pięć bezprzewodowych technologii dla biznesu

Sieci bezprzewodowe otaczają nas zewsząd. Gdziekolwiek jesteśmy, poruszamy się w gęstwinie fal radiowych przenoszących głos oraz dane. Pięć takich bezprzewodowych technologii, w 2015 r. może odegrać szczególnie ważną rolę w biznesie.

Komunikacja bezprzewodowa odgrywa w firmach coraz większą rolę, dlatego producenci urządzeń mobilnych klasy „enterprise” wprowadzają do nich coraz to nowsze technologie, dzięki którym użytkownicy mogą szybciej wymieniać dane z klientami, z Internetem czy też z korporacyjnymi systemami IT. Można wymienić pięć takich bezprzewodowych technologii, które w 2015 r. mogą odegrać szczególnie ważną rolę w biznesie.

WiGig: super-szybkie sieci Wi-Fi

Pięć bezprzewodowych technologii dla biznesu
Technologia WiGig (znana jako standard 802.11ad) znana jest już od kilku lat, ale zacznie wchodzić szerzej do urządzeń bezprzewodowych klasy „enterprise” dopiero teraz. Wykorzystując fale radiowe o częstotliwości 60 GHz, technologa może teoretycznie przesyłać dane z szybkością dochodzącą do 10 Gb/s. Wcześniejszy standard (znany jako 802.11ac) jest w stanie transmitować dane drogą bezprzewodową z maks. szybkością 1 Gb/s (wykorzystując fale o częstotliwości 40 GHz).

Zobacz również:

  • Czy Elon Musk reaktywuje usługę Vine?

Jak twierdzą specjaliści, standard 802.11ad może być w środowiskach „enterprise” wykorzystany do budowania systemów monitorujących budynki i ich otoczenie. Można sobie wyobrazić, że profesjonalne kamery HD będą wymieniać dane z serwerami przez połączenia Wi-Fi bazujące na tym standardzie, a nie przez okablowanie miedziane, jak ma to miejsce obecnie.

Kamery HD najnowszej generacji produkują bowiem tak dużo danych, które trzeba przesyłać do centrali w czasie rzeczywistym, że dostępne obecnie połączenia bezprzewodowe nie dają sobie z nimi rady. Problem ten rozwiązać może właśnie standard 802.11ad

Połączenia Bluetooth Smart: pracują jak Bluetooth, tyle że są bardziej energooszczędne

Pięć bezprzewodowych technologii dla biznesu
Bluetooth Smart (tak jak i standardowy Bluetooth) pozwala transmitować dane na niewielkie odległości (do 10 metrów), ma jednak w porównaniu z nim wiele zalet. Najważniejsza nich to fakt, że Bluetooth Smart nie wysyła ciągłych sygnałów w eter i dlatego jest wyjątkowo energooszczędny.

Jak twierdzą przedstawiciele grupy roboczej Bluetooth Smart, pierwsze komercyjne rozwiązania klasy „enterprise”, oparte na technologii Bluetooth Smart, pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Przewidują oni, że standard znajdzie zastosowanie najpierw np. w systemach uwierzytelniających użytkowników i potwierdzających ich tożsamość (np. analizując ich parametry biomedyczne) oraz w aplikacjach synchronizujących urządzenia znajdujące się w biurze czy umożliwiających użytkownikom współużytkowanie dokumentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200