Picasa i Hello - przeglądarka grafiki i komunikator

Bardzo ciekawe rozwiązanie do obróbki oraz dystrybucji zdjęć przedstawiła firma Lifescape. Zaproponowane przez nią narzędzie nosi nazwę Picasa 1.5. Ta przeglądarka grafiki współpracuje dodatkowo ze specjalnie zaprojektowanym komunikatorem internetowym o nazwie Hello. Użytkownicy mogą ze sobą rozmawiać i dodatkowo przesyłać sobie zdjęcia przez sieć peer-to-peer.

Picasa i Hello - przeglądarka grafiki i komunikator
Picasa 1.5 to przeglądarka grafiki, która po zainstalowaniu w systemie automatycznie wyszukuje wszystkie pliki graficzne na dysku. Możemy również manualnie dodać katalog ze zdjęciami. Dodatkowo program monitoruje zawartość tych katalogów i w przypadku zapisywania kolejnych zdjęć dokonuje aktualizacji swojej bazy. Istnieje także możliwość zaimportowania zdjęć wprost z aparatu cyfrowego. Aplikacja funkcjonuje pod systemami Windows 98, ME, 2000 oraz XP.

Picasa i Hello - przeglądarka grafiki i komunikator
Poruszanie się po samym programie nie powinno sprawiać trudności nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Główne okno przedstawia miniatury obrazków z dysku. Po lewej stronie zamieszczona jest lista katalogów, w których się one znajdują. Każde zdjęcie możemy oczywiście obejrzeć w oryginalnym rozmiarze. Co ciekawe, rozmiar samych miniatur możemy płynnie modyfikować, przy pomocy umieszczonego na dole okna suwaka. Możliwości edycji zdjęć zawierają między innymi usuwanie efektu czerwonych oczu, kadrowanie oraz obracanie. Dodatkowo jest dostępna opcja poprawiania wyglądu całego zdjęcia, lecz jest ona niestety automatyczna i zawarta pod jednym przyciskiem. Chyba największym minusem w kwestii edycji jest brak modyfikacji rozmiaru samego zdjęcia.

Zobacz również:

  • Messenger będzie domyślnie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Duży nacisk położono w Picasa 1.5 na sposób prezentacji zdjęć. Możemy oczywiście obejrzeć wszystkie grafiki w formie pokazu pojedynczych slajdów. Istnieje też opcja zwana Timeline, która pozwala na obejrzenie zdjęć w kolejności ich powstawania. Na samym dole ekranu ukazuje się wtedy linia czasu. Wygląd tej prezentacji jest dość imponujący i przypomina momentami interfejs wykonany w technologii Flash.

Picasa i Hello - przeglądarka grafiki i komunikator
Co możemy jeszcze zrobić z naszymi zdjęciami? Możemy je np. wydrukować w czym pomoże nam rozbudowany menadżer wydruku. Dzięki niemu dopasujemy rozmiar zdjęcia do rozmiaru papieru, określimy liczbę zdjęć na jednym arkuszu oraz ich położenie. Kolejną opcją jest wysłanie grafiki mailem. Do wyboru mamy skorzystanie z klienta poczty Outlook Express lub z publicznego serwera Picasa. Jednak ostatnia opcji przedstawia się najbardziej interesująco - wysłanie ich za pomocą specjalnego komunikatora internetowego o nazwie Hello.

Picasa i Hello - przeglądarka grafiki i komunikator
Hello jest dostępnym bezpłatnie komunikatorem internetowym, który został zaprojektowany pod kątem przesyłania zdjęć. Po zainstalowaniu i utworzeniu swojego profilu możemy go wykorzystać do internetowych pogaduszek oraz łatwego przesyłania grafiki. Komunikator Hello oraz przeglądarka Picasa są od siebie niezależne. Możemy używać Hello nie mając zainstalowanego programu Picasa 1.5. i odwrotnie. Wtedy wysyłanie zdjęć odbywa się przy pomocy systemowego Exploratora. W samych aplikacjach są natomiast specjalne przyciski służące do integrowania obu programów. Przesyłanie zdjęć odbywa się w oparciu o sieć peer-to-peer i następuje błyskawicznie. Już w momencie udostępnienia zdjęć przez drugiego użytkownika możemy je podejrzeć. Podczas transmisji pliki są dodatkowo szyfrowane. Sam komunikator niestety nie obsługuje polskich znaków.

Więcej informacji o Picasa 1.5:http://www.lifescapeinc.com/picasa/

Program Picasa do pobrania z naszego FTP'a:http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2117/Picasa_1_5.html

Więcej informacji o Hello:http://www.hello.com

Program Hello do pobrania z naszego FTP'a:http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2116/Hello_from_Picasa_1_0_Build_431.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200