Piątkowy Przegląd Prasy

Senat nie chce obowiązkowej rejestracji telefonów na kartę ani kont poczty elektronicznej. Netia może mieć milard na przejęcia.TeliaSonera kupuje w Danii. Studenci z Poznania pokonali 250 zespołów z całego świata w konkursie na niedrogie urządzenie komputerowe. TVP uruchomiła multimedialny serwis informacyjny dla abonentów sieci komórkowej Plus GSM. Yahoo - finansowe rekordy, rozczarowujące prognozy. Bruksela chce zaskarżyć Polskę za preferencyjną stawkę na internet.

PULS BIZNESU

Pre-paid bez dokumentów

Senat nie chce obowiązkowej rejestracji telefonów na kartę ani kont poczty elektronicznej.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=302813 (dostęp płatny)

Prognozy Yahoo rozczarowały rynek

Rekordowe wyniki drugiego kwartału i podwyższenie tegorocznej prognozy przez Yahoo, jeden z największych światowych portali internetowych, nie usatysfakcjonowało inwestorów. Zarzucili oni spółce przesadny konserwatyzm w stosunku do projekcji przyszłych wyników.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=302805 (dostęp płatny)

Mile widziany alians z gigantem

Szefowie warszawskiej giełdy nie odrzucają pomysłu sojuszu giełd Europy Środkowej. Mają jednak większe ambicje. W tym tygodniu przedstawiciele giełd wiedeńskiej i budapeszteńskiej zadeklarowali chęć współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i udział w procesie jej prywatyzacji. Problem w tym, że władze GPW marzą o większym sojuszniku. Alians z sąsiadami to raczej początek.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=302802 (dostęp płatny)

Duńskie zakupy TeliaSonera

Za 600 mln euro TeliaSonera kupiła od France Telecom spółkę Orange działającą w Danii.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=302823 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Unia skarży Polskę

Komisja uważa, że Polska nie ma prawa stosować preferencyjnej stawki VAT na dostęp do Internetu (klienci indywidualni oraz instytucje oświatowe są w naszym kraju zwolnieni z tego podatku). Bruksela przypomina, że powinna obowiązywać stawka podstawowa, czyli w przypadku Polski 22 procent.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040709/kraj/kraj_a_9.html

Nadzieja w złotej akcji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przygotować listę firm, które mają szczególne znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa. Nawet po ich prywatyzacji skarb państwa miałby prawo blokowania niektórych decyzji.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040709/ekonomia/ekonomia_a_3.html

Rodzimy kapitał kupuje

W I połowie 2004 r. wartość fuzji i przejęć w Polsce była taka sama jak w całym 2002 i 2003 r. Kupującymi w większości transakcji były firmy zarejestrowane w Polsce.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040709/ekonomia/ekonomia_a_9.html

GAZETA WYBORCZA

Pierwsze miejsce dla Polaków

Lifetch - wynalazek czwórki studentów Politechniki Poznańskiej został uhonorowany pierwszym miejscem przez jury prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Projektowania Systemów Komputerowych (CSIDC) w Waszyngtonie.

http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2171414.html

Senat przyjął Prawo telekomunikacyjne z poprawkami

Poczta elektroniczna nie jest usługą telekomunikacyjną. A do zakupu karty pre-paid nie będzie potrzebny dowód. Takie poprawki do Prawa telekomunikacyjnego przyjął w czwartek Senat. O jasny zapis w sprawie poczty elektronicznej walczyły m.in. polskie portale.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2170939.html

Netia - miliard na przejęcia

Netia jest pewna, że jej oferta przejęcia konkurencyjnej telekomunikacyjnej spółki Dialog zakończy się sukcesem.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2171054.html

Polska telewizja w komórce

TVP uruchomiła multimedialny serwis informacyjny dla abonentów sieci komórkowej Plus GSM.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2171060.html

Yahoo- finansowe rekordy

Największy portal świata świetnie zarabia na reklamie. Prawie 610 mln dolarów przychodów i ponad 112 mln dolarów zysku - oto wyniki spółki Yahoo w samym tylko drugim kwartale tego roku.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2170862.html

BUSINESSWEEK POLSKA

Gwiazdy Europy II

BusinessWeek wytypował 11 polityków i działaczy oraz liderów przemian i innowacji w firmach. Polska edycja proponuje sześć krajowych gwiazd.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=167


TOP 200