Piątkowy Przegląd Prasy

Samsung na 10 lat wiąże się z producentem Gorilla Glass... Update iOS7... Chińczycy przepraszani przez Samsunga... Niższe prognozy sprzedaży tabletów... Nowe domeny w internecie już nie w alfabecie łacińskim... Po zakończeniu Microsoft Technology Summit... Vola.ro najszybciej rozwijającą się firmą w Europie Środkowej... YouTube na abonament... Kara dla Samsunga za szkalowanie HTC... Kolejni chętni na BlackBerry...

COMPUTERWORLD

Samsung stawia na Gorilla Glass

Koreański koncern podpisał 10-letnią umowę o współpracy z firmą Corning. producentem wzmocnionego i odpornego na urazy szkła wykorzystywanego do budowy smartfonów. Zdaniem przedstawicieli Samsunga, technologie Corminga będą odgrywały coraz ważniejszą rolę we współczesnych smartfonach, dlatego chcą sobie zapewnić stały do nich dostęp. Corning, choć najczęściej kojarzony ze szkłem Gorilla Glass, pracuje także nad nowymi powłokami na ekran, które poprawiają widoczność w nasłonecznionych miejscach i zatrzymują rozwój bakterii na powierzchni urządzenia. Firma pracuje też nad projektem Willow, nowym rodzajem szkła, które będzie łączyło wysoką odporność na uszkodzenia z elastycznością.

Zobacz również:

Apple udostępnia kolejny update systemu iOS 7

Oprogramowanie iOS 7.0.3 zawiera UI (User Interface, interfejs użytkownika), który pracuje bardziej przejrzyście i wyświetla mniej animacji, czyli zachowuje się bardziej statycznie. Użytkownicy poprzedniej wersji iOS 7 narzekali, że animacje są efektowne, ale przeszkadzają w pracy. W systemie iOS 7.0.3 jest opcja “Reduce Motion”, która powoduje iż interfejs ogranicza do minimum ilość animacji i pracuje szybciej. W nowym systemie pojawiły się także dwie poprawki likwidujące błędy w oprogramowaniu iMessage. Nowa wersja systemu wspiera też funkcję iCloud Keychain. Pozwala ona użytkownikom przeglądarki Safari tworzyć, przechowywać i automatycznie uzupełniać na odwiedzanych witrynach unikalne hasła.

RZECZPOSPOLITA

Samsung przeprasza Chińczyków

Samsung Electronics przeprosił chińskich klientów za wadliwe telefony komórkowe, w tym Galaxy S3 i Note2. Chińczycy skarżyli się na niedziałające karty pamięci i krytykowali obsługę serwisową. Samsung, którego 14 proc. dochodów jest generowanych w Chinach, zapewnił, że wszyscy poszkodowani mogą liczyć na darmowe naprawy i wymiany wadliwych telefonów.

Niższe prognozy dla tabletowego rynku przez Chiny

Firma NPD Display Search zredukowała swoje założenia dla spodziewanej liczby tabletów, jakie światowy rynek wchłonie do 2017 roku. Według NPD sprzedaż tabletów wciąż będzie rosła średnio o ok. 30 proc. rocznie, ale szacunki dla lat 2013–2017 spadły o ok. 9 proc. rocznie. Powodem tej korekty jest korekta prognozy sprzedaży tanich chińskich tabletów produkowanych na wewnętrzny rynek. Według aktualnych szacunków w tym roku na światowy rynek trafi 255 mln tabletów, a w 2017 roku będą to już 534 mln. Tablety będą wtedy stanowiły 76 proc. wszystkich przenośnych komputerów (w tym roku będzie to ok. 60 proc.).

GAZETA PRAWNA

Nowe domeny w internecie: arabska, chińska i dwie rosyjskie

W internecie pojawią się nowe domeny, czyli końcówki adresów internetowych. Jedna z nich to arabskie i pisane po arabsku słowo oznaczające „sieć”, druga to chiński wyraz opisujący grę. Pozostałe to pisane cyrylicą słowa „online” i „site”. Nowe domeny będą należeć do grupy najwyższego poziomu, będą więc tak samo ważne jak domeny .com czy .org.

Microsoft Technology Summit 2013 pod znakiem Windows 8.1 i Cloud OS

Windows 8.1, Cloud OS i rozwiązania dla programistów to tematy, które dominowały podczas konferencji Microsoft Technology Summit 2013. W tym największym wydarzeniu technologicznym w Polsce udział wzięło blisko 3000 uczestników. W czasie 8. edycji MTS odbyło się siedemdziesiąt jeden wykładów i sesji tematycznych, prowadzonych przez sześćdziesięciu siedmiu prelegentów z całego świata. Odbyły się również sesje merytoryczne i bezpłatne warsztaty, tzw. IT CAMP-y, prowadzone przez specjalistów najnowszych technologii IT z firmy Microsoft. Ich tematyka skupiona była wokół Windows Server 2012, Windows Azure oraz budowania rozwiązań Private i Hybrid Cloud przy wykorzystaniu System Center 2012.

WYBORCZA.BIZ

Polskie firmy nie mogą dogonić Vola.ro

Rumuńska spółka Vola.ro po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł najszybciej rozwijającej się firmy w Europie Środkowej w rankingu Deloitte Technology Fast 50 CE. W grupie 50 zwycięskich firm znalazły się 22 z Polski. Działająca od 2007 Vola.ro., na której internetowych stronach można wyszukiwać połączenia lotnicze i rezerwować bilety, wygrała ponownie, bo w ciągu roku zanotowała rekordowy wzrost przychodów - aż o 5729 proc.

Zapłacimy za dostęp do YouTube? Abonament na niektóre kanały

YouTube chce zwiększyć przychody z filmów o największej liczbie wyświetleń. W związku z tym zaproponuje twórcom możliwość wprowadzenia abonamentu na swoje kanały. Za dostęp do najnowszych filmów użytkownik zapłaci co najmniej 99 centów. W maju ruszył pilotażowy program dla kilku najpopularniejszych kanałów. Teraz każdy użytkownik, który ma ponad 10 tys. subskrypcji i zostanie pozytywnie zweryfikowany przez firmę, będzie mógł ustawić cenę za możliwość subskrybowania swoich treści. Ceny mogą być ustalane dowolnie, jednak YouTube zastrzega sobie możliwość ostatecznego jej ustalenia. Każdy kanał przed pobraniem opłaty będzie musiał zaoferować użytkownikom 14 dni bezpłatnego okresu próbnego.

PULS BIZNESU

Tajwan: Samsung ukarany za podważanie reputacji HTC

Tajwańska Komisja Uczciwego Handlu nałożyła na miejscową spółkę Samsunga karę w wysokości ok. 340 tys. USD za podważanie reputacji tajwańskiego producenta smartfonów, HTC. Samsung zorganizował kampanię internetową, podczas której wychwalano smartfony koreańskiej spółki, a krytykowano telefony HTC.

Były prezes Apple myśli o przejęciu BlackBerry

Według Reutersa, John Sculley, prezes Apple w latach 1983-1993, rozważa złożenie z kanadyjskimi partnerami oferty przejęcia BlackBerry. Wśród potencjalnych zainteresowanych zakupem BlackBerry wymienia się już grupę inwestorów, której przewodzi firma ubezpieczeniowa Fairfax Financial Holdings, a także spółki Google i SAP czy chińską Lenovo Group.


TOP 200