Philips opracowuje prototyp elastycznego wyświetlacza ciekłokrystalicznego

Specjaliści z Philips Electronics opracowali nową technologię wyświetlaczy wykorzystujących zamiast krzemowych półprzewodników podzespoły wykonane z plastycznych polimerów. Dzięki niej w przyszłości p...

Specjaliści z Philips Electronics opracowali nową technologię wyświetlaczy wykorzystujących zamiast krzemowych półprzewodników podzespoły wykonane z plastycznych polimerów. Dzięki niej w przyszłości prawdopodobnie możliwa będzie produkcja elastycznych, podatnych na zgięcia wyświetlaczy, w których zamiast sztywnej powłoki szklanej można by stosować elastyczną, wykonaną z tworzywa sztucznego.

Stworzony przez Philipsa prototyp wyświetlacza ciekłokrystalicznego ma niewielką rozdzielczość - 64 x 64 piksele, z których każdy kontrolowany jest przez niezależny tranzystor TFT nowej generacji, wykorzystujący polimerowy półprzewodnik.

Wyświetlacze wykorzystywane obecnie w notebookach wyposażone są w krzemowe półprzewodniki, wymagające idealnie sterylnych warunków produkcji. W przypadku zastąpienia krzemu polimerem wymagania te są znacznie łagodniejsze, co w efekcie może ograniczyć koszty produkcji.

Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że masowa produkcja wyświetlaczy w tej technologii będzie możliwa nie wcześniej niż za ok. 5 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200