Peryferia w centrum

Dzięki postępowi w miniaturyzacji nowe modele urządzeń peryferyjnych integrują coraz więcej funkcji.

Dzięki postępowi w miniaturyzacji nowe modele urządzeń peryferyjnych integrują coraz więcej funkcji.

Urządzenia określane jako peryferyjne odgrywają w firmowych środowiskach informatycznych coraz większą rolę, przez co ich nazwa jest dziś coraz mniej adekwatna. Lista urządzeń zaliczanych do tej grupy wciąż się wydłuża - pracownicy używają na co dzień już nie tylko monitorów, faksów, drukarek, skanerów czy kopiarek cyfrowych, ale także komputerów naręcznych, coraz bogatszych funkcjonalnie telefonów komórkowych, cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer wideo.

Biuro w zasięgu ręki

Rosnąca liczba różnego rodzaju urządzeń wymaga większej przestrzeni i nowych rozwiązań komunikacyjnych, dlatego niejako naturalnie pojawiła się potrzeba ich integracji. Najstarszą, znaną już od kilku lat, kategorią urządzeń wielofunkcyjnych są drukarki zintegrowane z modułem skanera i funkcjami kopiarki. Rynek zdobywają natomiast komputery PC ze zintegrowanymi wyświetlaczami LCD, telefony komórkowe z wbudowanym aparatem fotograficznym oraz palmtopy i notebooki wyposażone w kamery wideo i moduły telefoniczne.

Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykanym urządzeniem wielofunkcyjnym była drukarko-kopiarka bez funkcji skanowania oraz, ewentualnie, faks z funkcją drukowania. Obecnie, nawet w segmencie najtańszych modeli, standardem są urządzenia z funkcjami drukowania, skanowania i kopiowania, a często również ze zintegrowanym lub opcjonalnym modułem faksu. Ten ostatni należy do kategorii sprzętu, który stopniowo wychodzi z użycia, ale ze względu na przyzwyczajenia użytkowników będzie wykorzystywany co najmniej jeszcze przez kilka lat.

Godny podkreślenia jest fakt, że pod względem szybkości i jakości druku lub dostępnej rozdzielczości skanowania urządzenia zintegrowane nie ustępują podobnej klasy urządzeniom samodzielnym. Następuje także częściowe zacieranie się różnic między sprzętem do zastosowań domowych i biurowych, czego przykładem mogą być wydajne drukarki atramentowe z funkcjami druku fotograficznego. To samo dotyczy np. projektorów, reklamowanych jako sprzęt do zastosowań w biznesie, który można wykorzystać jako element zestawu kina domowego.

Peryferia w centrum

Mfc-4820C

Małe urządzenia wielofunkcyjne są obecnie oferowane przez wszystkich producentów drukarek, m.in. Hewlett-Packarda, Lexmarka, Epsona, Brother, Xeroxa, Canona. Każdego miesiąca natomiast pojawia się co najmniej kilka nowych modeli. Wśród nowości można wymienić "domowe studio fotograficzne" P3150 Lexmarka, atramentowe MFC-4820C Brothera lub zapowiadane przez Epsona nowe modele Stylus CX5400 i CX6400. Urządzenia wielofunkcyjne HP PSC 1350, 2410 i 2510 umożliwiają 6-kolorowy druk o jakości fotograficznej. Są wyposażone w gniazda do bezpośredniego podłączania kart pamięci, a najwyższy model, PSC 2510, ma wbudowany faks i radiową kartę sieciową 802.11b.

Jeszcze przed końcem tego roku Lexmark zapowiada wprowadzenie do sprzedaży urządzeń wielofunkcyjnych P3150 (drukarka, kopiarka, skaner) z funkcją druku fotograficznego. Będą one umożliwiały drukowanie bez marginesu w formacie A4. Są wyposażone w gniazda dla kart pamięci (Compact Flash, Smart Media, Memory Stick, Secure Digital, MultiMedia) oraz płaski skaner z 48-bitową paletą kolorów i rozdzielczością 600 x 1200 dpi. Ich cena nie powinna przekraczać 1000 zł.

Brother już wprowadził do sprzedaży atramentowe urządzenia wielofunkcyjne MFC-4820C, które integrują większość funkcji niezbędnych w małym biurze. Oprócz funkcji drukarki, kopiarki, faksu i skanera wyposażono je w stację do odczytu i zapisu kart pamięci, a także telefon głośnomówiący i automatyczną sekretarkę. Kopiarka, faks i odczyt/zapis kart pamięci mogą być wykorzystywane bez podłączenia urządzenia do komputera. Stacja do odczytu/zapisu kart pamięci umożliwia podłączanie modułów SmartMedia, CompactFlash lub MemoryStick i wydrukowanie, a także zapis skanowanych obrazów na kartach pamięci w formatach JPEG, PDF lub TIF. Po podłączeniu MFC-4820C do komputera (interfejs USB) jest możliwy zapis na kartach pamięci danych w dowolnych formatach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200