Perspektywy komunikacji M2M

Technologia - bariery i nowe rozwiązania

Z technicznego punktu widzenia popularyzacja M2M wymaga jeszcze ulepszenia niektórych dostępnych obecnie rozwiązań. Przede wszystkim ważny jest postęp w opracowywaniu systemów zasilania w energię, na przykład umożliwiających jej efektywne pobieranie z otoczenia. Pozwoliłoby to uniezależnić się od stosowania baterii lub akumulatorów.

Znika natomiast jeden poważny problem - wchodzący do użytku protokół IPv6 dostarcza tak dużej przestrzeni adresowej, że producenci urządzeń i systemów M2M nie muszą się martwić o dostępność adresów IP, co jeszcze jakiś czas temu wcale nie było oczywiste.

Dużo więcej niż ludzi

Ponad 2 mld ludzi na świecie ma obecnie dostęp do internetu, z którym łączy się już około 5 mld urządzeń. Według prognoz prezentowanych przez Intela, do 2020 r. liczba użytkowników internetu wzrośnie dwukrotnie - do 4 mld, a urządzeń komunikujących się z siecią przybędzie nawet 6-krotnie (do 31 mld). Ta dysproporcja wynika głównie z przewidywanej popularyzacji systemów M2M-IoT oraz urządzeń wyposażonych w interfejsy komunikacyjne i własne adresy IP, które będą łączyć się oraz wymieniać dane i informacje między sobą lub z innymi systemami zewnętrznymi. Oznacza to m.in., że przepustowość sieci musi być zwiększana. Jak obliczyli specjaliści Intela, w 2010 r. przez internet przepłynęło około 245 eksabajtów danych (1 eksabajt=1018 bajtów), a do 2015 r. liczba ta wzrośnie 4-krotnie - do ok. 1000 eksabajtów.

Rośnie też liczba produktów i rozwiązań, które są przeznaczone dla systemów M2M.

Przykładowo, w HP Labs Nanotechnology Research Group opracowano ostatnio miniaturowe czujniki umożliwiające pomiar drgań i szybkości obrotów w 3 wymiarach. Mają one wymiary 1 milimetra. Obecnie naukowcy z HP przygotowują laserowe sondy do pomiaru śladowych ilości substancji chemicznych lub biologicznych.

Natomiast miniaturowe mierniki ciśnienia i natężenia światła są już powszechnie dostępne i wykorzystywane.

Ericsson wprowadził do komercyjnej oferty działające w chmurze rozwiązanie Device Connection Platform. Jest to usługa przeznaczona dla operatorów telekomunikacyjnych, która pozwala im na tworzenie własnych rozwiązań typu M2M, które mogą zaoferować klientom. Device Connection Platform umożliwia przede wszystkim tworzenie planów połączeń i planowanie cen usług. Aplikacje M2M mogą komunikować się za pomocą dowolnego protokołu i współdzielić dane przez Internet.

Kolejnym przykładem może być wprowadzone przez Cisco urządzenie 819 ISR Machine-to-Machine Gateway. Pozwala ono na rozszerzenie usług dostępnych w ramach korporacyjnych sieci bezprzewodowych WAN 3G/4G - na małe, niestandardowe urządzenia obsługujące protokół IP i działające daleko poza granicami centrali firmy, jak itp. bankomaty, pojazdy serwisowe, billboardy cyfrowe, automaty dystrybucyjne itp. Urządzenia Cisco 819 ISR są już dostępne na rynku, a ich ceny zaczynają się od 1600 USD.

Artykuł pochodzi z numeru 3/2012 magazynu Networld


TOP 200