Perspektywy finansowe pracowników IT

Wynagrodzenia specjalistów z branży IT należą do najwyższych. Rynek pracy w sektorze IT rozwija się dynamicznie, a płace systematycznie rosną.

W roku 2010 zarobki osób zatrudnionych w profesjach związanych z IT były o 14% wyższe niż wynagrodzenia specjalistów od marketingu i aż o 28% od płac osób odpowiedzialnych za sprzedaż - wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Dlaczego jest tak dobrze?

20%

o tyle wyższe są zarobki freelancerów, którzy pracują od projektu do projektu niż pracowników etatowych na tym samym stanowisku.

Rynek usług IT w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie, wzrasta popyt na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wielu informatyków korzysta z ofert pracy zagranicznych rynków, a liczba absolwentów kierunków informatycznych i wykształconych ekspertów nadal jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania, dlatego zatrudnienie w branży będzie rosło. Z tego też powodu pracownicy branży IT mogą liczyć na zarobki przekraczające średnią krajową.

Jak wynika z raportu Sedlak & Sedlak, najlepiej opłacanymi specjalistami IT są ci pracujący w dużych, międzynarodowych firmach, działających w sektorze bankowym lub telekomunikacyjnym. Średnio zarobki w korporacjach są aż o połowę wyższe niż w małych firmach. Najgorzej opłacani są natomiast pracownicy działów w sektorze publicznym. Z danych Team Connect wynika zaś, że wynagrodzenia w branży IT są również bardzo zróżnicowane ze względu na zajmowane stanowisko. Kierownik projektu może liczyć na zarobki na poziomie 11 tys. zł netto miesięcznie, a administrator, projektant, architekt na ok. 8 tys. zł netto. Z kolei programista - reprezentujący najliczniejszą grupę pracowników IT - może zarabiać 6 tys. zł netto. Średnia pensja testera oscyluje wokół 4 tys. zł netto.

Trzeba zaznaczyć, że powyższe dane mają charakter orientacyjny i odnoszą się raczej do realiów dużych miast. Musimy pamiętać, że na finalną wysokość zarobków wpływa również wiele innych elementów. Zarobki pracowników IT różnią się w zależności od: doświadczenia, znajomości technologii, wiedzy, zakresu obowiązków, efektywności, wartości realizowanego projektu. To są podstawowe kryteria, jednak według nich można też zauważyć duże różnice w zarobkach w zależności od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy chociażby znajomości języka angielskiego. Na najwyższe zarobki mogą oczywiście liczyć pracownicy dużych metropolii: Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200