Perspektywy finansowe pracowników IT

Freelancing czy etat?

Kolejnym czynnikiem różnicującym zarobki informatyków jest forma zatrudnienia. W ostatnich latach możemy obserwować wzrost liczby freelancerów, którzy pracują od projektu do projektu i którzy zazwyczaj mogą liczyć na wyższe zarobki niż pracownicy etatowi na tym samym stanowisku. Skąd biorą zlecenia? Coraz częściej zostają zatrudniani przez firmy zajmujące się outsourcingiem personalnym. Niektóre "zatrudniają" po kilka tysięcy osób.

Do nas zgłaszają się głównie osoby z większym doświadczeniem, które w tej formie zatrudnienia upatrują możliwości wyższych zarobków oraz realizowania ciekawych projektów w dużych, renomowanych firmach. Wynagrodzenia w ramach pracy na kontrakt są mniej więcej o 20% wyższe od płac na umowę o pracę. Specjaliści zatrudniani są na projekt, o którym sami tak naprawdę rozstrzygają, czy stanowi dla nich wyzwanie i stwarza możliwości rozwoju. Ich zarobki wzrastają również, jeśli zdecydują się na pracę przy projekcie zagranicznym. Pracownicy coraz chętniej podejmują pracę przy krótkoterminowych projektach, co daje im szanse częstej zmiany środowiska pracy, ciągłego rozwoju oraz większego urozmaicenia realizowanych zleceń.

Z usług firm outsourcingowych korzystają głównie firmy z branży telekomunikacyjnej, finansowej, internetowej i obszaru przemysłowego, które poszukują doświadczonych pracowników o bardzo wąskiej specjalizacji oraz realizacji krótkoterminowych projektów.

Najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie w IT

Można się spodziewać, że w najbliższych latach pracy dla specjalistów IT nie zabraknie, zwłaszcza że zapotrzebowanie pracodawców na coraz to nowsze umiejętności w tym obszarze rośnie. Wraz z rozwojem nowych technologii firmy będą generować coraz większy popyt na zupełnie nowych specjalistów. Jak wynika bowiem z badania "Global Snapshot", przeprowadzonego przez firmę Antal International, najłatwiej będzie o zatrudnienie właśnie w branży IT. W badaniu aż 80% pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia w najbliższym czasie menedżerów z branży IT, a prawie połowa obecnie prowadzi rekrutację.

Wybierając studia, warto zorientować się w aktualnych zapotrzebowaniach na rynku pracy, gdyż podjęcie rozsądnej decyzji i trafny wybór kierunku mogą nam pomóc osiągnąć sukces zawodowy, a co za tym idzie, także satysfakcjonujące wynagrodzenie w przyszłości. Nie jest tajemnicą, że kluczem do tego, aby to praca znajdowała ciebie, a nie odwrotnie, jest wąska specjalizacja oraz znalezienie niszy w branży IT. Dziś pożądana jest znajomość technologii, takich jak: TIBCO, Websphere, Python, JD Edwards, a także umiejętność programowania aplikacji mobilnych. Nie trzeba również bać się freelancingu, gdyż jak pokazują ostatnie tendencje, jest to jedna z najlepszych i najszybszych metod awansu i decydowania o ścieżce kariery, zwłaszcza w branży IT.

Aleksander Banach jest członkiem zarządu firmy Team Connect zajmującej się outsourcingiem kadr IT.


TOP 200