Perspektywy NT

DEC (Digital Equipment Corporation) i Microsoft prowadzą poważne rozmowy na temat zastosowania nowego systemu operacyjnego Windows NT (New Technology) w urządzeniach DEC.

DEC (Digital Equipment Corporation) i Microsoft prowadzą poważne rozmowy na temat zastosowania nowego systemu operacyjnego Windows NT (New Technology) w urządzeniach DEC.

W lutym br. DEC ogłosił główne założenia architektury 64- bitowego komputera opartego o rewelacyjny procesor Alpha. Ma on być platformą sprzętową dla systemów operacyjnych VMS, OSF1 i być może dla Windows NT. Zainteresowanie systemem NT przez DEC zostało ukazane w grudniu zeszłego roku, kiedy to DEC pokazał działające NT Windows na swoim nowym komputerze RISC/ULTRIX DECstation. Alians DEC'a z Microsoftem będzie korzystny dla obu stron. Dla Microsoftu DEC reprezentuje obecność blisko 60 000 zainstalowanych sieci lokalnych LAN (Local Area Network) zbudowanych ze sprzętu DEC'a. Dla DEC Windows NT daje dostęp do środowiska komputerów typu desktop z istniejącym bogactwem aplikacji systemów DOS i Windows. Rezultatem tych negocjacji może być zainstalowanie NT Windows na trzech platformach - Intel, MIPS (te dwie są przedmiotem porozumienia ACE) i Alpha. Połączenie NT - Alpha wywrze zapewne wpływ na kolejny, 32-bitowy system operacyjny Solaris, przygotowany przez firmę SUN Microsystems dla komputerów opartych na chip'ach Intel 386, 486. Oficjalne ukazanie się Windows NT na rynku ma nastąpić w IV kw. br., z tym że 350 twórców oprogramowania już otrzymało wersję umożliwiającą testowanie i pisanie związanych aplikacji. Jak oceniają komentatorzy pisma Digital News, PC zbudowany na chip'ie Alpha z 32-bitowym NT Windows kosztować może ok. 3500 USD i ukazałby się na rynku za rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200