Personalne bazy danych SQL

Ostatnio wiele mówi się o personalnych bazach danych SQL. Zresztą może i nie bez powodu, jako że skończyły się pionierskie czasy, gdy wiele ''poważnych'' aplikacji dało się opracować za pomocą Clippera, zaś język SQL był na tyle egzotyczny, że uważało się go za domenę jedynie tych, którzy korzystają z mainframe'a.

Ostatnio wiele mówi się o personalnych bazach danych SQL. Zresztą może i nie bez powodu, jako że skończyły się pionierskie czasy, gdy wiele ''poważnych'' aplikacji dało się opracować za pomocą Clippera, zaś język SQL był na tyle egzotyczny, że uważało się go za domenę jedynie tych, którzy korzystają z mainframe'a.

Firmy zajmujące się opracowaniem systemów zarządzania baz danych (CA, Gupta, Microsoft, Oracle) zaczęły dostarczać w ciągu ostatnich kilku miesięcy personalne wersje swych sztandarowych produktów SQL. Dzięki uprzejmości firm Techmex i miałem okazję zapoznać się dość dokładnie z bazami personalnymi Gupta SQLBase 5 i Personal Oracle 7 dla Windows. Nawet jeśli rozwiązania proponowane przez firmy nie są w pełni zadowalające, choćby ze względu na wymagania sprzętowe, to jednak pokazują kierunki rozwoju dla małych grup pracowniczych lub wymagającego użytkownika indywidualnego.

Gupta SQLBase 5

Firma rozprowadza za niewielkie pieniądze (a na wystawach i targach za darmo) zarówno sam system zarządzania bazami danych SQLBase 5 w ograniczonej wersji (nie może obsługiwać baz danych większych niż 5 MB), jak i spory pakiet narzędzi do opracowania aplikacji w postaci zestawu CD-ROM SQL Windows Solo. Jest to pakiet "startowy", mający na celu nie tyle dostarczenie kompletnego narzędzia, co raczej zachęcenie do zainteresowania się większymi a zgodnymi z nim pakietami.

Przyzwyczajeni do niewielkich rozmiarów programów DOS-owych systemów baz danych zostajemy zaskoczeni faktem, że ten pakiet o niezbyt dużych możliwościach zajmuje na dysku kilkanaście MB, to jest prawie tyle co kompletny pakiet zarządzania bazami danych Access 2.0 do Windows. Mimo tej objętości plików, pakiet nie dostarcza nawet minimalnej możliwości bezpośredniego komunikowania się z serwerem SQL za pośrednictwem komend tego języka. Do tego celu potrzebne jest rozszerzenie w postaci programu SQLTalk do Windows, działającego jako moduł niezależny albo jako integralna część większego pakietu SQLWindows dla grup roboczych (i kosztującego odpowiednio więcej). Pakiet SQLWindows Solo zawiera za to zupełnie przyzwoity zestaw narzędzi (rozszerzalnych w górę) do opracowania aplikacji bazodanowych.

Ponieważ nie zamierzałem jednak opracowywać aplikacji dla tego serwera, chciałem sprawdzić jedynie działanie samego serwera, zwróciłem się do firmy Techmex o dostarczenie serwera bazy danych nielimitowanego rozmiarem pliku bazy i programu SQLTalk. Pozwoliło mi to przetestować bezpośredni dostęp do serwera. Taka metoda dostępu do serwera oczywiście nie jest potrzebna każdemu użytkownikowi systemu baz danych, ale jest niezbędna programiście przy tworzeniu aplikacji w celu przetestowania wyników działania poleceń języka SQL czy sprawdzenia zgodności języka SQL ze standardami.

Działający serwer bazy SQLBase 5 zajmuje ok. 1 MB pamięci RAM i działa poprawnie na komputerze z 8 MB pamięci. Nie polecałbym jednak używania go na systemie z 4 MB pamięci RAM.

System pozwala na założenie bazy danych, zajmującej początkowo 600 kB miejsca na dysku i rozrastającej się wraz z tworzeniem tabel, indeksów i innych obiektów w bazie i przybywaniem danych. Wykonywanie ciągu poleceń SQL umożliwia tworzenie tabel, indeksów, wyciągów z bazy itp. Przykład najprostszych działań na utworzonej bazie danych pokazuje zrzut ekranowy. Jak widać system dopuszcza używanie polskich liter w nazwach pól tabeli, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. W większości przypadków należy unikać nadawania tabelom, polom lub indeksom nazw zawierających specyficzne znaki narodowe.

Personal Oracle 7

Wersja Personal Oracle 7 pojawiła się dopiero na początku br. w postaci krążka CD-ROM, ale dostępna była już nieco wcześniej za pośrednictwem Internetu. Firma zachęcała zresztą do ściągania tej bazy za pośrednictwem sieci w celu zapoznania się z nią i podjęcia ewentualnej decyzji o zakupie później. Ponieważ jednak objętość plików, które trzeba ściągnąć jest dość znaczna, to wygodniejsza jest forma dystrybucji za pośrednictwem CD-ROM.

Personal Oracle 7 jest aplikacją 32-bitową, działa więc poprawnie w Windows dopiero po zainstalowaniu biblioteki rozszerzeń Win32s (dostarczanej na tym samym krążku), służącej do przekształcania wywołań 32-bitowych na ich 16-bitowe odpowiedniki w Windows. Oznacza to także, że może działać zarówno w Windows 3.1, jak w Windows NT - tym razem już w pełnym trybie 32-bitowym.


TOP 200