Perła w koronie

W roku 2000 mają pojawić się pierwsze modele AS/400 wyposażone w procesory miedziane.

W roku 2000 mają pojawić się pierwsze modele AS/400 wyposażone w procesory miedziane.

Po 11 latach od premiery, AS/400 nadal stanowią jeden z najsilniejszych punktów w korporacyjnej ofercie IBM. Mimo pojawiających się niekiedy zarzutów o wewnętrznej konkurencji dotyczącej serwerów IBM i doniesień o rosnącej popularności Windows NT, w ubiegłym roku firmie udało się sprzedać najwięcej AS/400 w historii tej rodziny komputerów. Przy okazji prezentacji wyników sprzedaży IBM przedstawił dość ogólną strategię rozwoju AS/400 sięgającą 2003 r. W tym czasie największym wydarzeniem będzie spodziewane na koniec 2001 lub początek 2002 r. wprowadzenie na rynek serwerów AS/400 z procesorami taktowanymi zegarem 1 GHz.

Na czele floty

IBM wyraźnie dąży do integracji swojej oferty serwerów - intelowskich Netfinity, AS/400, unixowych RS/6000 i najpotężniejszych mainframe. Przejawia się to w stosowaniu rozwiązań technicznych, które stopniowo upodabniają serwery IBM. Wspólna jest także kampania marketingowa promująca serwery IBM jako platformę sprzętową do zarządzania działalnością przedsiębiorstwa w erze Internetu.

IBM podkreśla, że w tej strategii szczególna rola przypada AS/400. Wsparciu pomysłów marketingowych służą nowe rozwiązania techniczne, takie jak - wprowadzona przed miesiącem - kolejna wersja systemu operacyjnego. Wśród usprawnień OS/400 Version 4 Release 4 na uwagę zasługują funkcje umożliwiające podział jednego serwera na 12 ser-werów wirtualnych, pracujących niezależnie. System wyposażono także w funkcje umożliwiające tworzenie wirtualnych sieci, przyspieszające buforowanie danych i zwiększające bezpieczeństwo.

W ubiegłym miesiącu na rynku pojawiła się nowa wersja oprogramowania Net.Commerce przystosowanego do pracy na maszynach AS/400. Zdaniem przedstawicieli koncernu, nowy produkt stworzono z myślą o firmach, które dopiero planują rozpoczęcie swojej działalności w Internecie. Net.Commerce Version 3 zawiera zestaw narzędzi upraszczających projektowanie i budowę rozwiązań handlu elektronicznego, funkcje ułatwiające rejestrację i obsługę klientów, wyszukiwanie towarów.

Plan na trzy lata

W najbliższych latach AS/400 czeka wiele modyfikacji. "W roku 2000 na rynku pojawią się pierwsze modele AS/400 wyposażone w procesory miedziano-krzemowe" - zapowiadają przedstawiciele IBM, zastrzegając, że podawane daty pokazów premierowych nie są ostateczne.

Zastosowanie procesorów miedzianych i technologii SOI (Silicon on Insulator) ma znacznie poprawić wydajność i obniżyć pobór energii. W kolejnych wersjach serwera AS/400 instalowany dzisiaj procesor Northstar wkrótce zostanie zastąpiony przez pierwszy miedziany układ Pulsar dla AS/400, a w przyszłości przez wspomniane procesory taktowane zegarem 1GHz.

Od roku 2000 w ofercie IBM-a powinny znaleźć się 24-procesorowe AS/400, wyposażone w pamięć operacyjną 96 GB i dyski o pojemności przekraczającej 6 TB. Kilkanaście miesięcy później najsilniejsze AS/400 będą mogły pracować w konfiguracji składającej się z 32 procesorów, 512 GB RAM i dysków o pojemności ponad 10 TB.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200