Perełki dla Windows

Na początku października br. rozpoczął się konkurs Aplikacja roku 2005 organizowany przez Microsoft. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 marca 2005 r. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy krajowi producenci oprogramowania.

Na początku października br. rozpoczął się konkurs Aplikacja roku 2005 organizowany przez Microsoft. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 marca 2005 r. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy krajowi producenci oprogramowania.

"Do końca marca jury wyłoni najciekawszą i najlepiej skonstruowaną aplikację dla Windows" - mówi Janusz Krzyczkowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Microsoftu za współpracę z producentami oprogramowania, pomysłodawca konkursu. Przedsięwzięciu patronuje Computerworld.

Faworyt publiczności

Jurorzy będą oceniać oryginalność aplikacji, jakość wykonania i ergonomię oraz zaawansowanie techniczne. Równolegle do prac jury, na poszczególne aplikacje będą głosować użytkownicy internetowego Katalogu aplikacji dla Windows, znajdującego się na stronach Microsoftu. W katalogu znajdą się szczegółowe opisy wszystkich aplikacji biorących udział w konkursie. Liczba głosów oddanych na poszczególne programy w plebiscycie internetowym będzie mieć znaczenie dla ogólnego rozstrzygnięcia konkursu. Im więcej głosów od internautów, tym większe szanse na główną nagrodę. Ponadto "faworyt publiczności" otrzyma specjalne wyróżnienie.

Perełki dla Windows

Janusz Krzyczkowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Microsoftu za współpracę z producentami oprogramowania, pomysłodawca konkursu Aplikacja roku 2005

Nagrodą główną jest bezpłatny udział dwóch pracowników zwycięskiej firmy w przyszłorocznej konferencji Tech-ED w Amsterdamie, pakiet narzędzi developerskich Visual Studio i roczna subskrypcja MSDN Universal. Oprócz nagrody głównej zostaną przyznane dodatkowe wyróżnienia w czterech kategoriach: aplikacje działające na platformie Windows XP; aplikacje działające na platformie .Net; aplikacje współpracujące z serwerem baz danych SQL 2000 oraz aplikacje współpracujące z Office 2003. Największe szanse na główną nagrodę ma aplikacja, która dobrze wypadnie w każdej z wyżej wymienionych kategorii.

Mniejsze wymagania

Według szacunków polskiego oddziału Microsoftu, w Polsce działa ponad 1000 firm zajmujących się produkcją oprogramowania. Jako takie traktowane są firmy, które deklarują, że co najmniej 30% ich przychodów pochodzi ze sprzedaży licencji własnych. W różnych programach partnerskich Microsoftu bierze udział 230 producentów oprogramowania. "Liczymy, że do konkursu zgłosi się co najmniej 100 producentów. W skrajnym przypadku może to być nawet 400 firm" - mówi Janusz Krzyczkowski.

Formuła konkursu jest otwarta - można zgłaszać aplikacje nie tylko stworzone za pomocą narzędzi Microsoftu. Tym razem organizator nie wymaga też od uczestników, aby wykupili subskrypcję serwisu developerskiego MSDN. W przeszłości Microsoft, oferując MSDN po promocyjnej cenie, chciał nakłonić producentów oprogramowania, aby korzystali wyłącznie z legalnych narzędzi. Przyniosło to skutek. Obecnie bowiem Microsoft określa skalę piractwa w firmach programistycznych jako marginalną.

Nagroda za nowatorstwo

W konkursie Aplikacja roku 2005 premiowane będą projekty nowatorskie z technicznego punktu widzenia. Przykładowo, w przypadku aplikacji internetowych korzystnie wpłynie na ocenę zastosowanie rozwiązań typu Web Services. Natomiast bezwzględnie wymagane jest, aby projekty przedkładane jury były zgodne z określonymi przez Microsoft wymaganiami technicznymi. Przykładowo, aplikacje współpracujące z SQL 2000 powinny uwzględniać poprawki zawarte w zestawie Service Pack 3. "Nie zamykamy drogi do uczestnictwa w konkursie istniejącym już aplikacjom. Równe szanse mają nowo powstałe programy i starsze rozwiązania, które autorzy przebudowali w duchu nowoczesnych technologii" - mówi Janusz Krzyczkowski.

Aplikacje, które zostaną zakwalifikowane do końcowej fazy konkursu, będą poddane testom zbliżonym do tych, jakie przechodzą programy oznaczone certyfikatami, np. Designed for Windows XP.

Ma to gwarantować bezpieczeństwo i stabilność rozwiązań, w których promocję polski oddział Microsoftu zaangażuje się po rozstrzygnięciu konkursu.

O przebiegu konkursu będziemy informować na łamach Computerworld.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się pod adresem

http://www.microsoft.com/poland/partner/isv/ar2005.aspx

1000 - tyle, według szacunków polskiego oddziału Microsoftu, działa w Polsce firm tworzących oprogramowanie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200