PeopleSoft: wciąż pod presją Oracle

Pół roku temu po ogłoszeniu dobrych wyników kwartalnych szef PeopleSoft Craig Conway bagatelizował wpływ oferty Oracle na wyniki sprzedaży swojej spółki. Wczoraj, podczas konferencji na temat wyników PeopleSoft w I kw. 2004, winą za nieco słabsze niż oczekiwano rezultaty spółki obarczył właśnie rywala. Jednakże w I kw. 2004 r. PeopleSoft i tak radził sobie nieźle - przychody firmy wyniosły 643,1 mln USD, zysk netto sięgnął 24,2 mln USD.

Wartość sprzedaży nowych licencji wyniosła 131 mln USD. Podobnie jak w minionych kwartałach PeopleSoft nie uwzględnił w wynikach finansowych, rezultatów wypracowanych, przez przejętą w lipcu, spółkę J.D. Edwards. Po raz pierwszy od złożenia oferty przejęcia przez Oracle, PeopleSoft nie zrealizował prognoz.

- Kiedy Oracle w końcu się odczepi, nastąpi "wysyp" wstrzymywanych i przekładanych dotychczas kontraktów - zapowiedział Conway. Jednak nie podał bliższych szczegółów, zaznaczając, że im więcej czasu mija tym rosną szanse konkurentów. Sprzedaż SAP w Stanach Zjednoczonych wzrosła w I kw. 2004 r. o 45 proc., podczas gdy PeopleSoft dobrze poradził sobie w regionie EMEA. Według Conwaya, rynkowy udział traci Oracle. Walka z rywalem pochłonęła już 55 mln USD. Kolejne 10-12 mln USD zostanie wydane w tym kwartale. Od przyszłego kwartału opłaty na obsługę prawną zostaną wyłączone z puli kosztów operacyjnych, dzięki czemu skupimy się na rozwoju - powiedział Kevin Parker, szef finansowy PeopleSoft.

Oferta Oracle o wartości 9,4 mld USD jest ważna do 25 czerwca br. Amerykański departament sprawiedliwości nie wyraził zgody na przejęcie, pierwsza rozprawa odbędzie się 7 czerwca br. Jak niedawno informowaliśmy, Komisja Europejska po raz drugi zawiesiła dochodzenie w tej sprawie, zwracając się do Oracle o więcej informacji . Termin wznowienia nie został określony, poprzednia data wydania werdyktu została wyznaczona na 11 maja. Być może KE chce uzyskać więcej czasu i poczekać z wyrokiem do wyjaśnienia sprawy po drugiej stronie Atlantyku. Gdyby poprzedni termin został utrzymany Komisja rozstrzygnęłąby sprawę, nie znając decyzji sądu amerykańskiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200