Pentopy jako terminale do zbierania danych

Pierwsze pentopy (komputery, z którymi można się komunikować przy użyciu piórka elektronicznego, pisząc litery bezpośrednio na ekranie) ujrzały światło dzienne w drugiej połowie lat 80., lecz dopiero od dwóch lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie tym rodzajem sprzętu. Taki stan rzeczy, poza znacznym postępem w technologii wytwarzania tych komputerów, ma swą przyczynę również w pojawieniu się nowych obszarów zastosowań dla tych urządzeń.

Pierwsze pentopy (komputery, z którymi można się komunikować przy użyciu piórka elektronicznego, pisząc litery bezpośrednio na ekranie) ujrzały światło dzienne w drugiej połowie lat 80., lecz dopiero od dwóch lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie tym rodzajem sprzętu. Taki stan rzeczy, poza znacznym postępem w technologii wytwarzania tych komputerów, ma swą przyczynę również w pojawieniu się nowych obszarów zastosowań dla tych urządzeń.

Zastosowanie

Najczęściej, na ekranie pentopu widoczny jest formularz, do którego pracownik firmy wprowadza dane na podstawie wizji lokalnej w terenie (np. magazynie - w czasie spisu towaru lub też w trakcie prac geodezyjnych). Używanie pentopów , redukuje liczbę dokumentów oraz koszty ich przechowywania, ułatwia dalszy obieg dokumentacji oraz zapewnia łatwość jej komputerowego przetwarzania np. wprowadzania do baz danych, tworzenia zestawień, sortowania itp. Do dzisiaj sprzedano na świecie ok. 100 tys. tych urządzeń. Ich przykładowe zastosowania to m.in:

Kwitowanie przesyłek pocztowych w UPS.

Firma United Parcel Service, dostawca przesyłek pocztowych zainwestowała ok. 350 mln USD w opracowanie systemu opartego na komputerach pentop typu Inforite AS1050. Dzięki stosowaniu tego sprzętu, odbiór paczek kwituje się bez użycia jakichkolwiek druków papierowych. Zasadniczą korzyścią jaką, zdaniem UPS, daje praca z pentopem Inforite jest łatwość natychmiastowego przesłania drogą elektroniczną podpisu klienta, złożonego na pokwitowaniu-ekranie. Dodatkowe zalety takiego trybu pracy to niskie koszty związane z wypełnianiem, rozdziałem i przesyłaniem milionów dokumentów potrzebnych do obrotu paczkami.

Zdalne zbieranie zamówień

Komputery GRiD służą firmie, zaopatrującej w żywność wiele punktów sprzedaży detalicznej do odbioru zamówień na dzień następny połączonego z codzienną dostawą. Na ekranie pentopa ukazuje się formularz zamówienia z gotowym wykazem towarów i miejscem na podpis. Wystarczy umieścić na ekranie kilka krzyżyków i podpis zamawiającego. Po wizycie w jednym punkcie sprzedaży detalicznej na ekranie pojawia się adres kolejnego sklepu. Po zakończonym dniu pracy dostawca towaru, a także wielu jego kolegów działających w innych obwodach, już u siebie w domu, włącza komputer do zasilacza aby podładować akumulatory urządzenia, jednocześnie podłączając do odpowiedniego gniazda kabel telefoniczny. Pentop za pośrednictwem sieci telefonicznej przekazuje do zakładowego mainframe'u zamówienia zebrane w ciągu dnia. Jest to podstawą do przygotowania kolejnych dostaw do sieci sklepów na dzień następny.

Inwentaryzacja przedmiotów

Wiele pentopów posiada możliwość odczytu (za pomocą zewnętrznego lub wbudowanego czytnika) kodu kreskowego cen magazynowanych towarów. Wystarczy automatycznie odczytać cenę i ręcznie wpisać takie dane jak: ilość, miejsce magazynowania czy datę inspekcji, by bardzo szybko, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, wykonać spis towarów czy plan dostawy. Dodatkowo, w każdej chwili można przywołać na ekran listę przedmiotów złożonych w magazynie, aby sprawdzić jej zgodność ze stanem faktycznym. Podczas inwentaryzacji przedmiotów, których wygląd nie jest znany inspektorowi, można przywołać z dołączanego nośnika pamięci masowej (większość tych komputerów współpracuje z kartami PCMCIA) obraz poszukiwanego przedmiotu na ekran pentopa.

Rodzaje sprzętu

Można śmiało stwierdzić, że pentopy to jedne z nowocześniejszych rodzajów urządzeń komputerowych. Użytkownik pentopów może łatwo wprowadzić do ich pamięci rysunek lub podpis. Tam, gdzie występuje taka potrzeba, można przy użyciu piórka elektronicznego wypełniać np. krzyżykami puste miejsce w formularzach, wyświetlanych na ekranach, lub wręcz pisać ręcznie znaki liter, które oprogramowanie pentopa zamieni na znaki ASCII. Urządzenia te można dzisiaj podzielić na pentopy duże, formatu arkusza A4 i takie, które można schować np. do kieszeni marynarki. Te duże posiadają bardziej złożony interfejs w formie ekranu z oknami dialogowymi czy systemem menu i podokien. Łączy się to jednak z większym poborem mocy zasilającej z baterii. Małe pentopy, podobnie jak niektóre typy komputerów przenośnych, posiadają obok zestawu akumulatorów nieładowalną baterię, przeważnie litową, do podtrzymania działania urządzenia na okres awaryjnego backupu.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych konstrukcji pentopów produkcji znanych firm.

 • GRiD Systems (powstała dzięki Tandy Electronics) wprowadziła na rynek komputer typu GRiDpad już w '89 r. Ostatnia wersja GRiDpad SL (4,4 tys. USD) zawiera możliwość podłączenia kart PCMCIA 1.0 (co ma znaczenie ze względu na odporność na wstrząsy i uderzenia) i czytnik kodu kreskowego (wstawiony w piórko elektroniczne). Posiada 4 MB RAM (maks 20 MB), HDD 60 MB, modem/faks, waży 2,5 kg.

 • Fujitsu Personal System oferuje komputer PoquetPad, z bezprzewodowym piórkiem i złączem PCMCIA II rel.1.0. Pentop waży 0,58 kg łącznie z dwoma bateriami AA, które zapewniają samodzielną pracę przez 16 do 48 godz. Ekran typu "non- backlit" (niepodświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny) o przekątnej 7,25", całkowite wymiary obudowy 8,75 x 4,3" (22,2 x 11 cm); dodatkową opcją jest połączony z piórkiem czytnik kodu kreskowego.

 • NCR sprzedaje modele 3125 i nowszy 3130. Komputer 3125 (3,5 tys USD) dysponuje mocą obliczeniową wystarczającą do uruchamiania procesora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego. Używa on bezprzewodowego piórka i niepodświetlanego ekranu. Posiada dodatkowo możliwość podłączenia kolorowego monitora VGA i kart PCMCIA 1.0. Cały zestaw waży 1,8 kg. Model 3130 zawiera więcej, bo aż 20 MB RAM, większy (dołączany opcjonalnie) dysk twardy, gniazda na karty PCMCIA 2.0 oraz opcję na dołączenie 20 MB pamięci typu flash na miejsce HDD. Ekran jest tym razem podświetlany, zaś jego powierzchnia jest szorstka (podtrawiona przy użyciu chemikaliów), by uzyskać wrażenie pisania podobne, jak po kartce papieru. Dołączona jest oddzielna klawiatura.

 • Samsung wszedł na rynek już ponad rok temu ze swoim pentopem PenMaster. Komputer ten waży o ok. 0,5 kg więcej niż opisany wyżej 3125. Posiada za to podświetlany ekran i dysk twardy do 120 MB. Można go używać, podobnie jak urządzenia NCR, poziomo i pionowo. Posiada gniazda na karty PCMCIA 1.0.

 • Dauphin rozpoczął niedawno sprzedaż modelu 5000 (3 tys. USD). Posiada on podobne własności jak opisywane wyżej pentopy NCR i Samsung. Waży 2,5 kg, ma wbudowany procesor 386 SL/25 MHz, posiada podświetlany ekran i potrafi pracować przy zasilaniu bateryjnym 3 godz. Wyświetlacz może być kolorowy lub monochromatyczny. Ekran ma powierzchnię podtrawioną. Ma FDD 3,5" i HDD 80 lub 130 MB, zaś zamiast napędu dyskietek można opcjonalnie zainstalować gniazda na karty PCMCIA 1.0. Posiada oddzielną klawiaturę.

 • IBM rozpoczyna sprzedaż urządzenia ThinkPad 700T (ok. 4800 USD), wyposażonego w bezprzewodowe piórko i podświetlany, podtrawiony wyświetlacz. Jest to jeden z silniejszych na rynku komputerów typu pentop (386SX/20 MHz, 4 MB RAM, modem/faks). Waży 2,8 kg. Wyposażono go w dwie karty pamięci "Sun Disk" (produkt SunDisk Corp.) o pojemności po 10 MB oraz w system operacyjny Go PenPoint.

 • NEC wprowadził ciekawą konstrukcję UltraLite SL/20P (3,2 tys USD) opartą o procesor 386SL/20 MHz. Całość wygląda podobnie jak notebook, przy czym ekran jest wrażliwy na "pisanie" piórkiem. Wyposażony jest w HDD 120 MB, FDD 3,5", 4 MB RAM. Jako notebook umożliwia jednocześnie naukę posługiwania się pentopem. Jest w związku z tą podwójną rolą dość ciężki - waży ponad 3 kg. Piórko, współpracujące z systemem for PenComputing można dokupić jako opcję.

 • Inforite w porozumieniu z wymienioną wyżej firmą UPS opracowała pentop AS1050. Komputer ma klawiaturę uruchamiającą wiele wbudowanych, specjalizowanych funkcji. Piórko służy przede wszystkim do zapisu i zapamiętania podpisu.

 • Apple Computer ma niedługo rozpocząć sprzedaż pentopa Newton, o wielkości kasety wideo. Ma ważyć mniej niż 0,5 kg i będzie kosztował poniżej 1000 GBP. Ma być wyposażony w procesor typu RISC.

  Oprogramowanie dla pentopów

  Komputery typu pentop wyposażone są przeważnie w jeden z kilkunastu dostępnych na rynku systemów operacyjnych. Poniżej wymieniamy najbardziej znane.

 • Microsoft opracował na wiosnę '92 r. system Windows for PenComputing, łatwy w użyciu dla tych, którzy znają popularne MS Windows. Przy użyciu odpowiedniego hardware'u który zapewnia zamianę wprowadzanych danych na informację cyfrową można nawet łatwiej niż za pomocą myszy używać znanych, windowsowych aplikacji. Oprogramowanie wymaga odpowiednio szybkiego procesora, co najmniej 386/25 MHz i 4 MB pamięci RAM. Microsoft oferuje również pakiet Windows for PenComputing SDK dla programistów.

 • Firma Go, w tym samym czasie co Microsoft zaoferowała system operacyjny PenPoint wykonany przy znacznej pomocy ze strony IBM. Zawiera on szereg specjalizowanych aplikacji jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy edytor graficzny oraz aplikację umożliwiającą komunikację pomiędzy komputerami.

 • Communications Interface Corp. (CIC) opracowała system PenDOS, który (dodawszy ręczną edycję tekstów i rozpoznawanie ręcznie pisanych znaków) pozwala przy użyciu komputera typu pentop na korzystanie z poleceń DOS.

 • GRiD ma bezsprzecznie najstarsze tradycje w opracowaniu oprogramowania dla pentopów. Obecnie oferuje on pakiet PenRight, przy czym istnieje do niego zestaw narzędzi programistycznych, które pozwaaplikacji dla PenRight'a.

  Perspektywy rozwoju

  Zarówno istniejące zastosowania jak i krystalizujące się wspólne cechy w konstrukcji pentopów i związanego z nimi oprogramowania dają podstawę do stwierdzenia, że stoimy w przededniu wzrostu popularności tych urządzeń.

  Opracowanie oszczędnych technik zasilania pentopów w celu wydłużenia czasu pracy bez dodatkowych baterii, zmniejszenie wagi, dołączenie ulepszonych technik z bezprzewodowej łączności oraz magazynowania danych w pamięci półprzewodnikowej (karty PCMCIA), a także zwiększenie zapotrzebowania, które mogłoby wymusić obniżanie się cen tego sprzętu, mogą już wkrótce zaowocować lawinowo rosnącą popularnością tanich, wyspecjalizowanych pentopów używanych szeroko jako "mądre" formularze, kartoteki czy arkusze spisowe. Czy w dalszej przyszłości czeka nas zastąpienie zeszytów w szkołach, czy notatek na salach wykładowych takim jednostronicowym, inteligentnym notesem? Kto wie...


 • TOP 200