Pentium w pętli?

Intel Corp. potwierdził, że (wbrew wczaśniejszym zapowiedziom) systemy oparte na procesorach Pentium nie będą gotowe do sprzedaży z końcem I kw. 1993r. Nie jest całkiem jasne, czy opóźnienie spowodowane jest kłopotami z rozpraszaniem ciepła, wydzielającego się podczas pracy procesora, czy też czas ten potrzebny jest raczej na przekompilowanie oprogramowania procesora (patrz CW 8/93). Intel zaprzecza tej pierwszej sugestii twierdząc, że rozpraszanie ciepła nie jest dla Pentium żadnym problemem. Niektórzy specjaliści są jednak odmiennego zdania.

Intel Corp. potwierdził, że (wbrew wczaśniejszym zapowiedziom) systemy oparte na procesorach Pentium nie będą gotowe do sprzedaży z końcem I kw. 1993r. Nie jest całkiem jasne, czy opóźnienie spowodowane jest kłopotami z rozpraszaniem ciepła, wydzielającego się podczas pracy procesora, czy też czas ten potrzebny jest raczej na

przekompilowanie oprogramowania procesora (patrz CW 8/93). Intel zaprzecza tej pierwszej sugestii twierdząc, że rozpraszanie ciepła nie jest dla Pentium żadnym problemem. Niektórzy specjaliści są jednak odmiennego zdania.

Problem kompilacji występuje od początku prac nad Pentium. Jeśli ma on obsługiwać całe oprogramowanie, działające na dotychczasowych procesorach Intela, musi pogodzić swoją superskalarną architekturę (dzięki której może wykonywać dwie instrukcje w pojedyńczym cyklu zegara), z koniecznością wykonywania również jednej instrukcji w cyklu, jak to robią wszystkie dotychczasowe procesory tej firmy. "Nie wiadomo, czy Pentium spełni pokładane w nim oczekiwania. Może się bowiem okazać, że spodziewane 2-3 krotne zwiększenie wydajności dla istniejącego oprogramowania może być trudne do spełnienia bez jego rekompilacji." stwierdził Gary Simac - wiceprezydent Compaq Computer Corp. Pomimo takich wieści, Intel wciąż planuje publiczną dyskusję nad szczegółami technicznymi Pentium na ostatnią dekadę marca br. Pierwsze komputery, jak twierdzą specjaliści, będą prezentowane najwcześniej pod koniec maja br. Computer Intelligence/Info. Corp. przewiduje, że w 1993 r. zostanie sprzedanych tylko ok. 200 tys. komputerów z procesorem Pentium.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200