Pentium już ma 600 MHz

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Pentium III 600 MHz i Celeron 500 MHz.

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Pentium III 600 MHz i Celeron 500 MHz.

Nowy Pentium III, podobnie jak poprzednie modele tej serii, ma 512 KB pamięci podręcznej poziomu drugiego (L2) i 100 MHz szynę danych. Natomiast Celeron 500 zawiera 128 KB pamięci L2, współpracuje z 66 MHz szyną systemową i jest dostępny tylko w obudowie PPGA do instalacji w gnieździe Socket 370. Procesory do komputerów stacjonarnych, wprowadzone na rynek na początku sierpnia br., są już sprzedawane przez polskich dystrybutorów Intela. Ceny dla firm wynoszą odpowiednio: ok. 2700 zł i 700 zł.

Więcej nowości

Nowe układy należą do najwydajniejszych obecnie procesorów intelowskich, ale za kilka tygodni spodziewane są kolejne premiery, które przyniosą istotniejsze zmiany niż tylko wzrost częstotliwości zegara.

Na 23 sierpnia br. Intel zapowiada wprowadzenie procesora Xeon 550 MHz współpracującego z zestawem układów (chipset) Profusion dla systemów 8-procesorowych, które będą mogły być standardowo wyposażane w 2 MB pamięci podręcznej i do 64 MB RAM. Prawdopodobnie za miesiąc pojawią się procesory Celeron 433 i 466 MHz przeznaczone dla notebooków, a 27 września br. nowe wersje Pentium III 533 i 600 MHz, współpracujące z zestawem układów 820, który będzie obsługiwał 133 MHz szynę systemową oraz pamięć Rambus.

Nie tylko procesor

Szybkie zmiany technologiczne nie sprzyjają promocji nowych układów. Jak podkreślają obserwatorzy rynku, wydajniejsze procesory nie przyciągają obecnie uwagi odbiorców korporacyjnych. Bliska perspektywa wprowadzenia pamięci Rambus i 133 MHz szyny systemowej, a więc skokowych zmian technologicznych, które zwiększą wydajność komputerów niezależnie od częstotliwości procesora, również jest hamulcem wzrostu sprzedaży nowych procesorów.

Należy zauważyć, że według ocen specjalistów zastosowanie 133 MHz szyny danych zwiększy wydajność systemu tylko o 2-3%. Niemniej nie ulega wątpliwości, że wzrasta znaczenie wydajności elementów współpracujących z procesorem wraz ze zwiększaniem częstotliwości wewnętrznego zegara układów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200