Pentium dla notebooków

Intel zaprezentował nową wersję procesorów Pentium przeznaczoną do wykorzystania w notebookach. Pierwsze na rynku pojawią się procesory Pentium 90 MHz.

Intel zaprezentował nową wersję procesorów Pentium przeznaczoną do wykorzystania w notebookach. Pierwsze na rynku pojawią się procesory Pentium 90 MHz.

Firma zrezygnowała z planów wyprodukowania układów Pentium 100 MHz, a zamiast tego zamierza wprowadzić do sprzedaży, w III kw. br., przystosowane specjalnie dla notebooków układy Pentium 120 MHz. Równocześnie Intel pracuje nad szyną PCI dla komputerów przenośnych umożliwiającą montowanie układów 120 MHz.

Część firm wytwarzających notebooki korzysta z własnych płyt głównych typu PCI. HP OmniBook 5000, który ma pojawić się na rynku w III kw. br., wyposażony będzie w architekturę PCI dostarczaną przez Opti. Texas Instruments już sprzedaje notebooki z Pentium 75 MHz wykorzystujące firmową szynę PCI. Zestaw układów Triton przeznaczony dla komputerów przenośnych i obsługujący standard PCI ma pojawić się na rynku w tym samym czasie co wersje 120 MHz Pentium dla notebooków.

Producenci komputerów przenośnych w tym Toshiba, NEC Technologies, Hewlett-Packard potwierdzili wprowadzenie na rynek, w IV kw. br., systemów z układami Pentium 120 MHz.

Cen nowych układów jeszcze nie ustalono. Prawdopodobnie procesory dla notebooków będą niewiele droższe od wersji dla komputerów biurkowych. Obecnie Pentium 90 MHz dla komputerów typu desktop kosztuje 377 USD, a wersja tego procesora o niskim napięciu zasilania - Pentium 90 MHz VRT (Voltage Reduction Technology) - 427 USD.

Technologia VRT pozwala układom na pracę z napięciem zasilania 2,9 V przy utrzymaniu zgodności z elementami pracującymi pod napięciem 3,3 V. W nowych układach zastosowano też specjalną, oszczędzającą miejsce obudowę typu "tape carrier" ograniczającą wydzielanie ciepła. Poza tym wyposażono je w funkcje wyłączania zasilania nie wykorzystywanych jednostek - do obliczeń zmiennoprzecinkowych oraz pamięci podręcznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200