Pentium Pro - kierunek przedsiębiorstwo

Zaprezentowane 1 listopada br. (w Polsce 2 listopada) Pentium Pro jest z jednej strony prostą kontynuacją całej linii procesorów Intela (a więc ewolucja), zaś z drugiej strony zawiera tyle nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, że jest to rewolucja.

Zaprezentowane 1 listopada br. (w Polsce 2 listopada) Pentium Pro jest z jednej strony prostą kontynuacją całej linii procesorów Intela (a więc ewolucja), zaś z drugiej strony zawiera tyle nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, że jest to rewolucja.

Rewolucja w wydajności, ułatwieniach w tworzeniu systemów wieloprocesorowych, zwiększonej możliwości adresowania pamięci, ogromnej pamięci podręcznej zintegrowanej z procesorem, zwiększonego bezpieczeństwa itd. A więc, kierunek przedsiębiorstwo.

Ewolucja

Podobnie jak jego poprzednik (czyli Pentium) nowy procesor jest konstrukcją 32-bitową, w której przez zastosowanie inteligentnego rozwiązania architektonicznego zwiększono szesnastokrotnie zakres fizycznej adresowanej pamięci - z 4-64 GB. Jak to jest możliwe? Nie znamy szczegółów rozwiązania technicznego, ale można się domyślać, że przez adresowanie pamięci zewnętrznej 128-bitowymi blokami czterech słów 32- bitowych (16 bajtów), zamiast adresowania poszczególnych bajtów.

Jakie to niesie konsekwencje? Można będzie nadal używać dawnych programów. Natomiast jeśli w pełni zechce się wykorzystać tę nową przestrzeń adresową, to trzeba będzie przepisać systemy operacyjne dla Pentium Pro. Zresztą na warszawskim pokazie zapowiedziano już nową wersję Solaris (firmy SunSoft). Zapewne inne firmy także pójdą tą drogą.

Rewolucja

Największą bolączką procesorów jest dostęp do pamięci. W ciągu ostatnich kilku lat wydajność procesorów wzrosła ponad 10 razy, zaś szybkość pamięci zaledwie o 60%. Aby zapobiec wąskim gardłom na tym styku stosuje się coraz większe pamięci podręczne (cache), tworzące bufor między pamięcią a procesorem. W Pentium Pro znajduje się pamięć podręczna o pojemności 256 kB. Jest to wielkie osiągnięcie technologiczne, zwłaszcza, że wykonano go w dość starej technologii CMOS 0,6 mikrona.

Wielostopniowy potok (pipeline) do wykonywania instrukcji i inteligentna zmiana ich kolejności (Dynamic Execution) zapewnia dobre wykorzystanie mocy obliczeniowej wielu jednostek wykonawczych zintegrowanych w tym procesorze.

Kierunek - przedsiębiorstwo

Intel ze swymi procesorami był oczywiście obecny na biurku, ale nie zdołał zdobyć solidnego przyczółka na rynku serwerów aplikacji dla przedsiębiorstwa. Nawet jeśli wielcy producenci sprzętu oferowali komputery wieloprocesorowe z Pentium, to ich udział w rynku był niewielki.

Zintegrowane wsparcie dla konstrukcji wieloprocesorowych pozwoli na łatwe skalowanie mocy obliczeniowej systemów SMP i MPP. Zwiększone możliwości adresowania fizycznej pamięci do 64 GB wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu wielkich systemów zarządzania bazami danych, takich jak Oracle, operujących w pamięci na gigabajtowych bazach.

Duże komputery typu mainframe mają możliwości obsługi wielkiej liczby kanałów wejścia/wyjścia niezbędnych przy operowaniu na dużych bazach danych i obsłudze dużej liczby użytkowników. Ten problem zawsze stanowił bolączkę systemów z procesorami Intela. Obecne rozwiązanie Pentium Pro zawiera dwie szyny PCI na każdy procesor zwiększając ogromnie możliwości obsługi we/wy. Intel zmierza coraz bardziej w kierunku systemów średnich i dużych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200