Pentium M w pecetach

Niemiecka firma Lippert Automationstechnik (Mannheim) zaprojektowała płytę główną opartą na intelowskim procesorze Pentium M, który był do tej pory stosowany wyłącznie w komputerach przenośnych (platforma Centrino). Teraz pojawi się być może i w pecetach.

Płyta Mini-ITX (nazwa kodowa Thunderbird) ma wielkość 17 x 17 cm i znajdzie zastosowanie w produkcji urządzeń obsługujących osadzone i wymagające aplikacje (na przykład gry) oraz może być stosowana do konstruowania kompaktowych Pecetów. W Pecetach takich nie trzeba będzie instalować wentylatorów, tak ja ma to miejsce w przypadku komputerów opartych na procesorze Pentium 4. Pecety z procesorem Pentium M pracują cicho i można je instalować w miejscach publicznych, gdzie hałas powinien być jak najmniejszy.

Na płycie Thunderbird można instalować procesor Pentium M taktowany zegarem 1,6 GHz. Kolejne wersje płyty mają wspierać szybsze procesory Pentium M. Płyta jest wyposażona w sześć portów USB 2.0, wspiera Ethernet/Fast Ethernet (10/100 Base-T) i Gigabit Ethernet (1000Base-T), i zawiera gniazdo Mini-PCI, w którym można instalować moduł obsługujący bezprzewodowe sieci LAN.

Niemiecka firma (patrz wirtynahttp://www.lippert-at.com) nie jest pierwszą, która wpadła na taki pomysł. Pierwszą była amerykańska firma RadiSys Corp. (Oregon), która wprowadziła do swojej oferty płytę LS855 (płyta MicroATX o rozmiarach 24,4 x 24,4 cm), na której można instalować procesor Pentium M 1,6 GHz. Ta płyta też nie wymaga stosowania żadnych wentylatorów.