Pentium III Mocny

Procesor Intela Katmai będzie się nazywał Pentium III. Tak samo będą oznaczone również modele serii Xeon.

Procesor Intela Katmai będzie się nazywał Pentium III. Tak samo będą oznaczone również modele serii Xeon.

Potwierdziły się wcześniejsze przewidywania co do nazwy najnowszego procesora Intela. Ostateczna nazwa układu stosującego instrukcje Katmai ma nawiązywać do poprzednich modeli i ma brzmieć Pentium III. będzie przeznaczony dla komputerów PC. Na rynku pojawi się w marcu br. Zatwierdzono także ostateczną nazwę dla procesorów Xeon (stosowanych w serwerach i stacjach roboczych), które oficjalnie nazwano Pentium III Xeon. Wraz z premierą nowego układu producenci sprzętu zapowiadają premiery komputerów wyposażonych w Pentium III.

Systemy z Pentium III

Jak zapowiadają przedstawiciele Hewlett-Packarda, w ofercie firmy znajdą się stacje robocze wyposażone w nowy układ taktowany zegarem 500 MHz, dysk twardy o pojemności 18 GB i 128 MB RAM. Jego cena wyniesie ok. 2,3 tys. USD. Będzie również dostępny model o 500 USD tańszy. Nie będzie w nim jednak dysku optycznego i złącza sieci LAN. Natomiast ma zawierać znacznie mniejszy dysk twardy. Compaq wprowadzi Pentium III do modeli z serii DeskPro, ProLiant, Prosignia, Armada, Professional Workstations AP i Presario.

Dwa nowe modele komputerów z Pentium III zapowiedział IBM. Bardziej wydajny, z zegarem 500 MHz, ma kosztować 2 tys. USD. Za prostszy system z procesorem 450 MHz trzeba będzie zapłacić ok. 1,4 tys. USD. W ofercie NEC znajdzie się natomiast komputer PowerMate 8100, wyposażony w nowy procesor Intela, w cenie 1,9 tys. USD.

Wraz z premierą Pentium III nowy procesor Intela będzie stosowany również w komputerach produkowanych przez krajowych producentów. "Nowy procesor wprowadzimy do rodziny komputerów multimedialnych HyperMedia. Znajdzie on również zastosowanie w modelach Prestige i SuperMedia, które obecnie pracują na najszybszych dostępnych układach. Jednocześnie, poza zmianami systemowymi, chcemy wprowadzić nowy wygląd i kolor obudowy" - informuje Marek Maciaś z Optimus SA. Konfiguracji i ceny jeszcze nie ustalono.

Jednostka dla wymagających

Procesor Pentium III zaprojektowano z myślą o mającym pojawić się wkrótce na rynku systemie Windows 2000, opracowywanym pod kątem wykorzystania nowych możliwości, jakie dają instrukcje Katmai. Analitycy zauważają, że jeżeli ktoś wykorzystuje komputer głównie do edycji tekstów, powinien zastanowić się, czy zmiana procesora jest mu potrzebna. Będzie ona konieczna dla tych, którzy potrzebują komputerów do obróbki wysokiej jakości obrazów wideo i dźwięku. Zwiększenie wydajności nowego procesora odczują również osoby biorące udział w wideokonferencjach. "Obecnie wydajność komputerów jest na dość dobrym poziomie. Istotne jest jednak, aby skrócić czas przesyłania danych w sieci, co ułatwi zastosowanie nowych procesorów" - uważa Phil Hester, odpowiedzialny za rozwiązania oparte na technologii Intela w dziale komputerów osobistych IBM.

Nowa płyta

Pod koniec tego roku Intel zaprezentuje także nowy chipset dla procesorów Pentium III. Wśród nowości, jakimi będzie się on charakteryzował, należy wymienić szynę systemową 133 MHz, port graficzny o 4-krotnie zwiększonej wydajności oraz przepustowość 66 Mb/s. Przy jego produkcji zostanie zastosowana nowa technologia wytwarzania 0,18 ľm, która zastąpi dotychczas stosowaną 0,25 ľm. Dzięki temu procesory produkowane jeszcze przed 2000 r. będą mogły być taktowane zegarem 600 MHz.


TOP 200