Pentium 4 z literką E

Rozpoczęła się masowa produkcja procesorów na liniach wykorzystujących 90-nanometrowy proces technologiczny.

Rozpoczęła się masowa produkcja procesorów na liniach wykorzystujących 90-nanometrowy proces technologiczny.

Intel wprowadził do sprzedaży pierwsze modele procesorów wytwarzane przy wykorzystaniu 90-nanometrowej technologii i określane dotąd kodową nazwą Prescott. To trzecia generacja Pentium 4. Intel pozostawił nazwę Pentium 4, dodając jedynie literę E, która ma je odróżniać od starszych wersji układów wytwarzanych wciąż w technologii 130 nm i mających podobne częstotliwości.

Przy produkcji Pentium 4E Intel po raz pierwszy zastosował w jednym procesie technologicznym wszystkie ważniejsze zdobycze technologii produkcji półprzewodników ostatnich lat (poza techniką silicon-on-insulator) - proces 90 nm, płytki krzemowe o średnicy 300 mm, odprężony materiał krzemowy (strained silicon), materiał izolacyjny o niskim współczynniku cieplnym (k) oraz ścieżki miedziane zamiast aluminiowych.

Mały, tani procesor

Pentium 4 z literką E

Szybka szyna, dużo pamięci

Firma przedstawiła cztery modele procesorów z rdzeniem Prescott o częstotliwościach: 3,4, 3,2, 3,0 i 2,8 GHz. Każdy z nich jest wyposażony w pamięć podręczną L2 o pojemności 1 MB, czyli 2-krotnie większą niż dotychczas oferowane standardowe układy Pentium 4. Większa pamięć podręczna, jak pokazują testy, znacząco wpływa na wydajność przetwarzania. Wszystkie nowe modele procesorów wykorzystują technologię Hyper Threading (HT) umożliwiającą równoległe przetwarzanie dwóch wątków. Najprawdopodobniej już wkrótce funkcja ta stanie się w układach Pentium 4 standardem.

Nowe procesory obsługują 13 nowych instrukcji związanych przede wszystkim z przetwarzaniem i aplikacjami multimedialnymi. Niektóre z nich będzie można wykorzystać dopiero przy współpracy procesorów z chipsetami z serii Grantsdale, które mają wkrótce trafić na rynek. Układy Prescott mogą być jednak także instalowane na płytach ze standardowymi obecnie chipsetami i875P lub i865. Ułatwia to producentom komputerów wprowadzenie nowych modeli sprzętu bez potrzeby modyfikacji architektury systemów. Pierwsze komputery PC z procesorami Prescott pojawiły się na polskim rynku jeszcze przed ich oficjalną premierą. Wprowadzenie komputerów lub stacji roboczych z Pentium 4E zapowiadają m.in. Dell, HP i IBM.

Ceny nowych układów są stosunkowo niskie - dla odbiorców OEM (w partiach 1000 sztuk) wynoszą one 178-417 USD. Dla porównania, wprowadzone jednocześnie z Prescott dwa kolejne modele Pentium 4 3,4 GHz wytwarzane w technologii 130 nm - standardowy (512 KB pamięci L2) i Extreme Edition (512 KB L2 i 2 MB L3) - kosztują odpowiednio: 417 i aż 999 USD. Oznacza to, że Intel przewiduje szybki wzrost masowej produkcji nowych procesorów, a oszczędności związane z bezpośrednim zmniejszeniem kosztów produkcji (mniejsze zużycie krzemu i większa liczba układów z jednej płytki krzemowej) w większym niż dotąd stopniu przyczyniają się do obniżenia ceny.

Robi się gorąco

Oprócz układów Prescott, w pierwszym kwartale br. na rynek miały trafić - także wytwarzane w technologii 90 nm - układy z rdzeniem Dothan (Pentium M) przeznaczone dla notebooków. Ich premiera została jednak przesunięta na II kwartał.

Pewnym wytłumaczeniem tego opóźnienia jest wysoki pobór mocy procesorów Prescott, które zużywają 90-115 W, a więc znacznie więcej niż układy starszej generacji. Dotychczas zmiana procesu technologicznego wiązała się z obniżeniem zużycia energii.

Tym razem - na skutek znacznego zwiększenia pojemności zintegrowanej pamięci i rozszerzenia liczby instrukcji - zwiększonej emisji ciepła nie udało się Intelowi opanować. W tym świetle przesunięcie premiery Dothan jest raczej oczywiste - układy te muszą mieć znacznie mniejszy pobór mocy niż układy dla systemów biurkowych. Poza tym Intel zamierza wyposażyć je w aż 2 MB pamięci podręcznej.

Przedstawiciele Intela nie potwierdzają tych spekulacji. Zapowiadają natomiast, że jeszcze w tym roku procesory Pentium 4E przekroczą 4 GHz barierę częstotliwości.

64-bitowy Xeon?

Według niepotwierdzonych informacji procesory Prescott są wyposażone w zestaw wewnętrznych instrukcji rozszerzonych o możliwość obsługi rozkazów 64-bitowych, których uruchamianie jest na razie zablokowane. Na konferencji Intel Developer Forum, która odbędzie się w lutym, firma oficjalnie zaprezentuje prototypy układów 64-bitowych dla PC i plany ich wprowadzenia na rynek. Najprawdopodobniej pierwszym takim procesorem będzie układ o kodowej nazwie Tejas, który trafi na rynek pod koniec 2004 r.

Amerykańscy analitycy giełdowi spekulują, że wyposażenie 32-bitowych procesorów x86 Pentium i Xeon w 64-bitowe rozszerzenia - podobnie jak uczynił to AMD w procesorach Opteron - spowoduje spadek zainteresowania układami Itanium 2 i jego następcami.


TOP 200