Pen Point Go!

Pierwsze wrażenia z pracy z pisakowym systemem operacyjnym Firmy Go

Pierwsze wrażenia z pracy z pisakowym systemem operacyjnym Firmy Go

Rozpoznawanie pisma odręcznego nowego pisakowego systemu operacyjnego Pen Point OS firmy Go wzbudziło podczas jego prezentacji najżywsze zainteresowanie. Podkreślono także fakt, że pisak jest jedynym elementem obsługi komputera i elementem do wprowadzania danych. System Pen Point OS ideą i sposobem komunikacji jest bardzo bliski typowym zachowaniom urzędników czy menedżerów, w zasadniczy sposób zmienia komunikację człowieka z komputerem. Komputer traci swój „mechaniczny" charakter, staje się wygodnym podręcznym urządzeniem. Do konstrukcji pisakowego systemu operacyjnego wykorzystano efekty badań nad sztuczną inteligencją.

W pracy System Pen Point OS można używać prawie tak, jak gdyby się posługiwało zwykłym długopisem i notesem. Jedyna różnica polega na tym, że przy zastosowaniu Pen Point OS ma się do czynienia nie z długopisem, lecz z pisakiem świetlnym, a zamiast papieru ma się przed oczyma kartkę-ekran ciekłokrystaliczny. Pisak elektroniczny jest wykorzystywany nie tylko do pisania, lecz także do kartkowania i wybierania dokumentów w komputerze-notesie. Można przy tym skakać bezpośrednio do zaznaczonych stron, co przypomina bardzo otwieranie notesu na określonej literze. Pisak przejmuje przy tym funkcję myszy, sterując otwieranymi menu, okienkami dialogowymi oraz ideogramami, które przy Pen Point OS są ułożone na dole ekranu.

Sam system operacyjny jest także zorganizowany jak notatnik. Kiedy używa się go po raz pierwszy, zaczyna się od spisu rzeczy, który wylicza różne strony notatnika, na których są zamieszczone różne funkcje systemu. Pisakiem można skakać - przez wskazanie numeru strony lub symbolu ze spisu - na każda żądaną stronę lub do wskazanej aplikacji lub funkcji. Należy do tego również obróbka tekstu (MiniText) i program znakowy. Sam spis treści jest tak zorganizowany, że jego części otwierają się i zamykają, tak że użytkownik ma dostęp do danych na wybranym stopniu szczegółowości.

Wiele funkcji systemu operacyjnego Pen Point wywołuje się intuicyjnie, ponieważ odpowiadają one użyciu zwykłego długopisu i papieru. Jeśli się chce wyrzucić słowo czy literę, skreśla się po prostu; używając znaku wprowadzenia oznacza się miejsce, w które można wprowadzić literę czy tekst. Przerzucenie strony z tekstem czy tabelą następuje za pomocą lekkiego "prztyknięcia" w lewo, w prawo, w górę lub w dół. Program znakowy zostaje przesunięty w tę lub w tamta stronę i umożliwia dalsze wprowadzanie danych tam, gdzie zatrzymała się końcówka pisaka. Kształty, które się oznacza za pomocą pisaka, są odbierane i optymalizowane przez program. Trzeba tylko narysować kawałek kółka albo coś zbliżonego do czworokąta, aby otrzymać koło, prostokąt lub kwadrat. Można także wyłączyć program optymalizacji i swobodnie kreślić, pisać, mazać co się chce.

W czasie wprowadzania danych wielokrotnie przywoływana jest procedura rozpoznawania pisma odręcznego systemu Pen Point. Jest ona niezwykle użyteczna przy wypełnianiu wszelkich formularzy oraz korygowaniu i redagowaniu już istniejących tekstów - pozwala jednak na wprowadzanie niewielkich partii tekstu, i to niezbyt często. Aby wprowadzić tekst, kreśli się w odpowiednim miejscu dokumentu znak wprowadzenia. Powoduje to pojawienie się okienka tekstowego. Można w nim wpisać pisakiem nowy tekst litera po literze

(wpis jak w krzyżówce). Okienko tekstu może być dowolnie powiększane, jeśli się okaże, że jest zbyt małe, a na ekranie jest jeszcze wolne miejsce.

System wprowadzania pisma odręcznego rozpoznaje wpisywane litery nie tylko w ich „idealnym" kształcie, na podstawie wewnętrznej tabeli, ale także w wyniku „treningu". System pracuje najlepiej, kiedy użytkownik poda mu swoje wzorce liter (wpisanie a dpowiednich liter w wyznaczone miejsca programu rozpoznającego pismo). Mimo to wprowadzanie tekstu zawsze wymaga skorygowania kilku liter czy znaków, których program nie rozpoznał. Może się tak zdarzyć, gdy znaki wpisywane są pośpiesznie lub gdy tekst wprowadza inna osoba, której wzorce liter nie są umieszczone w pamięci komputera. System zna dwa moduły wprowadzania liter: jeden rozróżniający litery wielkie i małe, drugi zawierający same wielkie litery. Gdy wszystko już jest w porządku, można wysłać sygnał OK, który przepisuje tekst z ekranu do pamięci. Program edycji tekstu wzbogacony jest w funkcję korekty, podobnie jak w zwyczajnych programach tekstowych.

Wielu użytkowników testujących nowy komputer firmy GO stwierdza, że sposób wprowadzania tekstu zmusza ich do powrotu do szkoły podstawowej, gdzie prowadzona była nauka kaligrafii. Przy wprowadzaniu tekstu do tego komputera operator musi pisać dużo staranniej niż ołówkiem na papierze. Na przykład trzeba bardzo uważać na to, by "p", "g", "q", "y", "j" miały wyraźne przedłużenia poniżej umownej dolnej linii pisma.

Autorzy Pen Point OS wykorzystali do jego konstrukcji szereg nowatorskich i nowych pomysłów, aby ułatwić pracę użytkownikowi. Należy do nich przede wszystkim zasada leżąca u podstawy systemu, że sposobem jego funkcjonowania sterują dokumenty, a nie programy (Embedded Document Architecture). Znaczy to przede wszystkim, że użytkownik nie musi się miotać między różnymi aplikacjami. Kiedy pisakiem wskaże się na znaczek w dokumencie, zostają udostępnione funkcje przypisane wybranej aplikacji. Kiedy operator wskaże fragment tekstu, zostaje włączone przetwarzanie tekstu (w tradycyjnych systemach operacyjnych wskazuje się najpierw program użytkowy a potem dokument, który za pomocą tego programu będzie przetwarzany). W Pen Point OS zastosowano nowatorski system pracy obiektowej - tendencję programowania w językach czwartej generacji - najbliższy naturalnemu działaniu człowieka. Określa to w znacznym stopniu charakter pracy z Pen Point OS. Otwiera się i zamyka nie dokumenty w programach użytkowych, jak to było w tradycyjnym systemie, lecz pracuje się ze stronami umownego notatnika

- kartkuje się go do tej strony, na której znajduje się dokument, który się właśnie przetwarza. Jeżeli się pragnie otworzyć nowy dokument, wybiera się po prostu stronę w spisie rzeczy. Jeśli się przechodzi na inną stronę, dokument ten zostaje automatycznie zapisany w pamięci.

Na znaczne uproszczenie obsługi komputera GO ma wpływa posługiwanie się jednym urządzeniem sterującym - pisakiem. Pisak zastępuje mysz i klawiaturę jednocześnie. Nie ma wielofunkcyjnych klawiszy, kilku przycisków myszy, przesuwanego myszką wskaźnika i specjalnie wywoływanego kursora tekstowego. Fragmenty tekstu wskazuje się, redaguje, poprawia, wstawia nowe fragmenty, przesuwa za pomocą tego samego na-rzędzia, którym się pisze, kreśli i porusza po systemie operacyjnym.

Według pierwszych opinii testujących, Pen Point OS jest wyznacznikiem prawdziwego postępu. Stwarza on wyraźne korzyści w pracy urzędników, menedżerów, wszystkich posługujących się notatkami, formularzami, tabelami, spisami. System pisakowy znacznie przyspiesza obsługę tych dokumentów, a jednocześnie nie wymaga od operatora przechodzenia specjalistycznych kursów. Obsługa pisakowego systemu operacyjnego jest pra wie identyczna do wykonywanej pracy

- ołówek i kartka papieru.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200