Pecet w pigułce od Intela

Intel planuje zdobyć duży udział w rynku miniaturowych, zintegrowanych platform sprzętowych wyposażonych m.in. we wbudowane procesory. Najnowsza platforma wyróżniająca się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, bazować ma na procesorze Shelton korzystającym z architektury układów Pentium M.

Pecet w pigułce od Intela

Moscone South - obiekt w którym tym razem odbywa się IDF Fall 2004

Shelton wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrometra, a jego budowa jest zbliżona do pierwszego wydania procesorów Pentium M (Banias) wchodzących w skład technologii Centrino. Różnice to m.in. brak własnej pamięci podręcznej drugiego poziomu i niższe częstotliwości taktowania, rzędu 1 GHz. Głównym konkurentem platform z Sheltonem mają być pecety ze zintegrowanymi procesorami VIA C3 (seria Eden).

Platforma Intela występuje w formacie Micro-ITX i kontrolowana jest przez chipset i845GV wyposażony m.in. w zintegrowany rdzeń graficzny i mostek południowy ICH4. Pozostałe jej możliwości to: obsługa napędów ATA 133, kart z interfejsem PCI, 1 modułu pamięci DDR oraz jednej stacji dyskietek. Zintegrowane na płycie zostały kodeki audio oraz kontroler sieciowy.

Zobacz również:

Więcej o planach rozwoju nowej platformy napiszemy w miarę udostępniania przez Intela szczegółowych informacji podczas odbywającej się aktualnie konferencji Intel Developer Forum w której to czynnie uczestniczymy.


TOP 200