PayPal wprowadzi w Europie mobilne płatności kartami chipowymi

Obsługa płatności kartami chipowymi za pomocą smartfona i czytnika zadebiutuje w Wielkiej Brytanii, a następnie pojawi się w innych krajach Unii Europejskiej.

Mobilna wersja płatności kartami chipowymi rozliczanymi przez PayPal Here będzie dostępna w Wielkiej Brytanii w lecie bieżącego roku. W testy zaangażowane są wybrane przedsiębiorstwa, a sama usługa jest kierowana do małych i średnich firm takich jak stoiska sklepowe, niewielkie sklepy, restauracje i taksówki. Przedsiębiorstwa, które dotąd polegały głównie na obrocie gotówkowym, będą mogły skorzystać z nowego rozwiązania, które łączy prostotę obsługi z niewielkim kosztem.

Smartfon jako terminal

Zamiast dedykowanego terminala, do obsługi płatności wykorzystywany będzie telefon z systemem Google Android lub Apple iOS, w połączeniu z ręcznym czytnikiem mikroprocesorowych kart płatniczych. Sam czytnik posiada klawiaturę do wpisania kodu PIN, połączenie między smartfonem a czytnikiem odbywa się przez Bluetooth i jest dodatkowo szyfrowane.

PayPal wprowadzi w Europie mobilne płatności kartami chipowymi

Czytnik kart mikroprocesorowych dla usługi PayPal Here

Rozliczanie płatności odbywa się w ten sposób, że sprzedawca otwiera aplikację, za której pomocą loguje się do swojego konta PayPal, wprowadza kwotę transakcji i uruchamia jej rozliczenie. W tym czasie klient wkłada kartę do czytnika, potwierdza kwotę wyświetlaną na smartfonie i wprowadza kod PIN, by autoryzować transakcję. Potwierdzenie transakcji może być wysłane za pomocą wiadomości SMS lub pocztą elektroniczną.

PayPal wprowadzi w Europie mobilne płatności kartami chipowymi

Płatność obsługiwana jest przez smartfona z Androidem albo iOS oraz czytnik połączony przez Bluetooth

Terminal do obsługi PayPal Here będzie dostępny w Wielkiej Brytanii w cenie 95GBP, opłata za rozliczenie transakcji to 2,95% kwoty + 0,20GBP za każdą transakcję. Nie ma wymagań odnośnie do obrotu lub dalszych zobowiązań. Na razie nie wiadomo jaka będzie prowizja i dodatkowa opłata za identyczną usługę w Polsce.

PayPal dość późno wchodzi na europejski rynek, gdzie działają już Payleven, iZettle oraz Elavon. Szwedzki iZettle oferuje swoje usługi w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. Niemiecki Payleven jest obecny we Włoszech, w Holandii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Elavon obsługuje mobilne płatności w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dotychczas PayPal Here działał w krajach poza Unią Europejską, był obecny w Kanadzie, Japonii, Hong Kongu oraz Australii, ale tam większość transakcji odbywa się za pomocą kart płatniczych z paskiem magnetycznym. Na ten rynek oferowano więc terminal podłączany do gniazda słuchawkowego smartfona, obsługujący odczyt paska magnetycznego karty płatniczej. Obecnie standardem w Europie są karty mikroprocesorowe, a zatem PayPal opracował odpowiedni czytnik dla tych kart.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200