Pawlak na prezentacji Computerworld TOP200: Polskie IT potrzebuje promocji [WIDEO]

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki ocenia, że polski sektor IT może w najbliższych latach utrzymać wysokie tempo wzrostu. Wicepremier podkreślił, że wzrost polskiego IT o 8,3% w ubiegłym roku był wyższy niż przyrost PKB. Zapowiedział, że targi CeBIT 2013 będą okazją do promocji polskich firm informatycznych. Polska będzie partnerem strategicznym najbliższego CeBIT-u.

Pawlak na prezentacji Computerworld TOP200: Polskie IT potrzebuje promocji [WIDEO]

Wicepremier Waldemar Pawlak przemawiający podczas konferencji poświęconej wynikom tegorocznego raportu Computerworld TOP200

Waldemar Pawlak otworzył konferencję, w czasie której redakcja Computerworld prezentowała wyniki raportu Computerworld TOP200, poświęconego polskiemu rynkowi informatycznemu w roku 2011.

Już dziś zamów najnowszy raport Computerworld TOP200

Zobacz również:

Wicepremier zwrócił uwagę, że głównym odbiorcą informatyki jest administracja. "W tym kontekście jest ważne, aby firmy IT miały poczucie odpowiedzialności za końcowego klienta. Specyfikacje nie są zawsze doskonałe, dlatego wciskanie na siłę wodotrysków prowadzi do skompromitowania projektów. Kilka z nich zostało przewymiarowanych i nie zadziałały prawidłowo" - mówił Waldemar Pawlak.

CeBIT 2013 i nie tylko

Partnerstwo Polski przy organizacji CeBIT jest jednym z elementów 3-letniego programu promocji polskiej branży ICT pod hasłem "Do IT with Poland" w ramach kampanii "Polska Power".

Ponadto resort realizuje także branżowy program promocji usług ICT/IT, dzięki któremu polskie firmy teleinformatyczne będą mogły zaistnieć na rynkach USA, Brazylii, Japonii, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii i Niemiec. Przedsiębiorcy działający w branży ICT mogą równie ż otrzymać refundację nawet do 75 proc. kosztów kwalifikowanych na działania promocyjne.

Jako przykład udanego projektu IT w administracji wicepremier wskazał system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dostępny pod adresem firma.gov.pl czyli. "Ten projekt to 3 miliony rekordów, które należało przenieść z 2,5 tys. gmin do jednej bazy centralnej. Brało w tym udział 8 tys. administratorów. To pokazuje, że projekty wymagają zintegrowania talentów i osiągnieć, umiejętności ludzi z techniką i technologią, który wyprzedza czasem nasze możliwości adaptacyjne" - powiedział minister gospodarki.

Wśród sektorów gospodarki, które zapewnią wzrost branży IT, Waldemar Pawlak widzi - obok szybko rozwijającej się branży rozrywkowej opartej o nowe technologie - sektor energetyczny, a w szczególności narzędzia do zarządzania zużyciem energii elektrycznej. "Ceny prądu są wysokie. Technologia powinna wspomagać przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe w aktywnym zarządzaniu poborem energii elektrycznej, na przykład z pomocą inteligentnych liczników" - stwierdził Waldemar Pawlak.

Zapytany o osiągnięcia polskiej branży IT, Waldemar Pawlak odpowiedział: "Wśród perełek warto wskazać producentów gier, które odniosły międzynarodowy sukces. Obserwowałem na targach CeBIT 2012, jak duże wrażenie robiły na gościach gry rodzimej produkcji. To będzie najszybciej wznoszący się segment rynku".

Zdaniem Pawlaka, polskim firmom trudno będzie odnieść sukces na miarę Google czy Facebooka. Wynika to z faktu, że Polska jest stosunkowo niewielkim rynkiem, a Europa obszarem zbyt zróżnicowanym językowo i kulturowo w porównaniu do rynku amerykańskiego. "Nasze pomysły nie odstają od czołówki światowej, jednak myśląc o sukcesie trzeba przygotowywać firmy i produkty na jednoczesną ekspansję w wielu językach" - powiedział wicepremier. "Należy wykorzystać możliwość promocji polskiego rynku IT i polskich firm informatycznych na targach CeBIT w 2013 roku" - dodał wicepremier.

Aktualizacja: 29 czerwca 2012 16:55

Tekst został uzupełniony o wywiad wideo z Waldemarem Pawlakiem

Aktualizacja: 26 czerwca 2012 12:28

Tekst został zaktualizowany o informacje dotyczące wsparcia promocji polskich firm IT przez resort gospodarki.


TOP 200