Patenty: kolejne podejście jeszcze w tym roku

Dyrektywa dotycząca patentowania wynalazków realizowanych komputerowo powraca. W tym tygodniu rada stałych przedstawicieli państw UE - COREPER wprowadziła dyrektywę patentową na porządek obrad ...Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa - 21 i 22 grudnia - ostatnim w tym roku spotkaniu ministrów państw członkowskicch UE. Na tym szczeblu możliwe jest bowiem zatwierdzanie projektów dyrektyw opracowywanych przez Radę Unii Europejskiej.

- Wygląda na to, że obecna holenderska prezydencja spieszy się z zamknięciem sprawy dyrektywy patentowej, bowiem jej kadencja upływa z końcem roku. Na przyszłotygodniowym spotkaniu pojawi się minister Włodzimierz Marciński, nadzorujący losy dyrektywy z ramienia Ministerstwa Nauki I Informatyzacji - uważa jeden z naszych informatorów w Brukseli.

Wcześniejsze informacje z Brukseli wskazywały, że sprawa patentów powróci dopiero w marcu, bowiem dyskusja nie odbyła się podczas listopadowego posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności.

Niezależnie od przebiegu wtorkowej rady dyrektywa wraca na drugi czytanie do Parlamentu Europejskiego. Jak dowiedzieliśmy się w brukselskim biurze ambasadora Polski przy UE Marka Greli, dyrektywa może zostać przyjęta nawet na początku 2006 r., jeśli przedłuży się uzgadnianie ostatecznej wersji dokumentu.

Do momentu publikacji nie uzyskaliśmy komentarza z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200