Paszporty biometryczne już pod koniec sierpnia

Nowe paszporty zostaną wprowadzone 28 sierpnia br. Będą wyposażone w układ elektroniczny z zakodowanym wizerunkiem twarzy posiadacza dokumentu. Wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań nałożonych przez UE, służyć ograniczeniu przestępczości związanej z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Koszt wprowadzenia nowego systemu wyniósł ok. 19 mln zł.

Wydawanie paszportów biometrycznych wymagało wprowadzenia zmian systemowych oraz organizacyjnych na poziomie wojewódzkim. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski oraz punkty wydające spersonalizowane dokumenty musiały zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny. Ze względu na duże koszty wyposażenia wszystkich punktów w niezbędną infrastrukturę ich liczbę w ograniczono w skali kraju z 500 do 100. Punkty, w których wydawano kilkaset dokumentów rocznie zostały zlikwidowane.

Dostawcami chipów do pierwszych paszportów są firmy polska firma Asec oraz fińska Setec. Przedstawiciele MSWiA zapewniają, że system jest otwarty i zapewnia możliwość współpracy z innymi dostawcami. Ponadto ministerstwo zapewnia, że po wprowadzeniu kolejnych cech biometrycznych (linii papilarnych czy tęczówki oka) nie będzie zachodziła potrzeba wymiany paszportu.

Cena paszportu biometrycznego będzie wynosić 140 zł (studenci i osoby niepełnoletnie korzystają z 50% zniżki). Według ministerstwa to najniższa cena w Europie. Przykładowo najdrożej za wydanie paszportu płacą Belgowie (ok. 670 zł) oraz Norwegowie (ok. 510 zł). Czas oczekiwania na nowy paszport nie powinien przekraczać tak jak dotychczas 30 dni.

Od 27 lipca obowiązuje nowy wzór zdjęć paszportowych, które dostowane są do nowych paszportów. MSWiA przyjęło założenie, że zdjęcia będą wykonywane w komercyjnych zakładach fotograficznych. Odstąpiono od pomysłu wykonywania zdjęć w wydziałach paszportowych, jak to się dzieje np. w Szwecji, a także od systemu koncesjonowania zakładów fotograficznych jako to mam miejsce we Francji. Jak donoszą media wprowadziło to sporo zamieszania. Wydziały paszportowe odrzucają znaczną cześć dostarczanych przez obywateli zdjęć. Urzędnicy obarczają winą fotografów, fotografowie tłumaczą się nadgorliwością urzędników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200