Paszport online

Straż Graniczna ma otrzymać z Unii Europejskiej ok. 10 mln euro. Fundusze te zostaną przeznaczone na projekty związane z informatyką i łącznością na wschodniej granicy.

Straż Graniczna ma otrzymać z Unii Europejskiej ok. 10 mln euro. Fundusze te zostaną przeznaczone na projekty związane z informatyką i łącznością na wschodniej granicy.

Komenda Główna Straży Granicznej jest kolejną instytucją w Polsce, która rozpoczęła przystosowywanie systemów teleinformatycznych w ramach przygotowań do wejścia Polski do Unii Europejskiej (o projekcie w Narodowym Banku Polskim pisaliśmy w CW 32/2000). Przedstawiciele Straży Granicznej rozpisali na początku sierpnia br. przetarg na rozbudowę sieci transmisji danych i dostawy sprzętu komputerowego. Zmodernizowana ma zostać infrastruktura informatyczna w 15-20 Granicznych Placówkach Kontrolnych (GPK) i wybranych oddziałach Straży Granicznej na tzw. ścianie wschodniej. Mają one otrzymać dostęp online do baz danych komendy, obejmujących m.in. informacje o osobach poszukiwanych i niepożądanych w Polsce. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach funduszu PHARE i nosi tytuł: Zarządzanie i infrastruktura na polskiej granicy wschodniej 1998.

Czubek góry lodowej

"Jest to jedynie część projektu zmierzającego do zinformatyzowania wszystkich placówek Straży Granicznej, w tym także strażnic i przejść granicznych na naszej wschodniej granicy" - mówi Marian Tymek, zastępca dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej. Program ma objąć łącznie 35 Granicznych Placówek Kontrolnych i 79 strażnic. Pozostałe placówki zostaną zinformatyzowane z funduszy Straży Granicznej. W każdej GPK ma zostać zainstalowany serwer, do którego będą podłączone strażnice i punkty kontroli.

Projekt ma pomóc w uszczelnienu przyszłej wschodniej granicy Unii Europejskiej, a także ułatwić odprawę graniczną. Obecne zakupy finansowane są jeszcze z programu COP 1999 (Country Operating Program). Jak jednak zapowiadają przedstawiciele straży, jeszcze w tym roku Polska zostanie włączona do programu COP 2000, którego fundusze będą w całości przeznaczone na projekty informatyczne i telekomunikacyjne. Według szacunków, w jego ramach Polska otrzyma ok. 10 mln euro. Fundusze te będą spożytkowane w ciągu 2 lat.

Granica online

Docelowo wszystkie placówki Straży Granicznej będą mogły kierować zapytania do baz danych w centrali tej instytucji, a także zlokalizowanych w policji, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (PESEL) czy unijnym Systemie Informacyjnym Schengen (SIS). W ostatniej z tych baz zbierane są dane z wszystkich krajów "piętnastki" na temat poszukiwanych osób, samochodów, a wkrótce także dzieł sztuki. Baza ta zawiera także informacje o fałszywych banknotach.

"W ciągu 2-3 lat musimy stworzyć własną, narodową bazę danych, która zostanie włączona do Systemu Informacyjnego Schengen. Musimy mieć także możliwość dostępu do niej z każdego naszego punktu granicznego. Jest to warunek konieczny do spełnienia przed przystąpieniem do Unii" - twierdzi Marian Tymek.

Na razie jednak system Schengen nie jest przygotowany do przyjęcia nowych członków. "Korzystamy z niego dzięki uprzejmości naszych kolegów z Niemiec za pośrednictwem trzech placówek na granicy zachodniej" - dodaje zastępca Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej. Polska baza danych działająca w ramach SIS ma być stworzona i zarządzana przez przedstawicieli MSWiA. W ramach tego resortu działa komisja, która prowadzi przygotowania do projektu.

Komputer w drodze

Część z funduszy Unii Europejskiej zostanie przeznaczona na zakup kolejnych komputerów przenośnych, wspomagających sprawdzanie paszportów osób wyjeżdżających z Polski lub do niej wjeżdżających. Poprzez odczytywanie kodu numerycznego na ostatniej stronie paszportu sprawdzana jest prawdziwość danych podróżującego.

Urządzenia tego typu - 185 komputerów HUSKY - mają już placówki na zachodniej granicy. Pomocy w zdobyciu funduszy na ich zakup udzielili przedstawiciele Niemiec. Aplikację specjalnie na potrzeby komputerów HUSKY stworzyli informatycy Komendy Głównej Straży Granicznej. Za jej pośrednictwem pracownicy mogą pobierać fragmenty centralnej bazy danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200