Pasmu częstotliwości GPS grozi okrojenie

Unia Europejska wspiera projekt wydzielenia z pasma używanego przez system GPS pakietu częstotliwości dla operatorów bezprzewodowych usług satelitarnych.

Członkowie Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) mają rozważyć możliwość wydzielenia wybranych częstotliwości z pasma wykorzystywanego przez należący do rządu amerykańskiego system GPS (Globalny System Pozycyjny). Operacja ta budzi obawy, że w ten sposób zakłóci się sygnały wysyłane przez satelity GPS, wykorzystywane m.in. przez linie lotnicze do nawigacji.

Podczas odbywającej się w Istambule konferencji World Radio Conference (WRC) zostanie przedstawiony popierany przez Unię Europejską projekt wydzielenia z pasma wykorzystywanego przez GPS częstotliwości 1675 -1710 MHz dla operatorów bezprzewodowych usług satelitarnych.

Amerykański Departament Obrony, który wydał 14 mld USD na system GPS, utrzymuje, że podział pasma może doprowadzić do obniżenia jakości sygnałów GPS. Jego zdanie podziela Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), dodając, że kwestie związane z sygnałami GPS dotyczą bezpieczeństwa życia.

Zdaniem analityków, Unia Europejska porzuci pomysł podziału pasma GPS jak tylko znajdzie inne pasmo dla bezprzewodowych systemów satelitarnych.

Trwająca od początku maja World Radio Conference ma się zakończyć 2 czerwca br.

***

Biały Dom uwolnił sygnał GPS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200