Pasmo na żądanie

Siemens zaprezentował rozwiązanie MLA ($Multi Layer Aggregation$), pozwalające na świadczenie usługi "pasmo na żądanie" użytkownikom korzystającym z szerokopasmowego dostępu xDSL w sieciach ATM.

Rozwiązanie proponowane przez Siemensa ma umożliwić operatorom świadczenie szerokopasmowych usług interaktywnych, takich jak wideo na żądanie (VoD), głos przez DSL (VoDSL), gry online, TV przez DSL (TVoDSL), wideokonferencje itp. Każda z tych usług dodanych wymaga określonej klasy QoS (Quality of Service), co jest równoznaczne z przydzieleniem pasma o odpowiedniej szerokości. Pasmo i QoS są przydzielane dynamicznie w zależności od rodzaju (klasy) usługi, z której klient chce w danej chwili skorzystać.

Możliwość dynamicznego dostarczania usług IP w statycznej sieci ATM zapewniają wielousługowe koncentratory szerokopasmowe Siemens Xpress Pass (XP) i Broadband Multiplexer (BMX). Idea MLA, czyli dynamicznego mapowania (na żądanie) sesji PPP (Point to Point Protocol) abonenta, polega na utrzymaniu po stronie sieci dostępowej połączeń PVC (po jednym na użytkownika), a na wyjściu tylu połączeń PVC, ile jest klas usług (jedno połączenie na jedną klasę). Zbudowanie sieci dostępowej opartej na mechanizmie MLA nie powoduje zmian konfiguracji na odcinku od użytkownika do koncentratora XP lub BMX. Zmiana konfiguracji na poziomie PVC następuje od urządzenia XP lub BMX do rutera dostępowego BRAS (Broadband Router Access Service).

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Koncentratory XP i BMX realizują następujące zadania:

rozpoznanie sesji abonenta (rodzaj żądanej usługi)

kontrola nad sesją abonenta (sprawdzenie, czy są wystarczające zasoby sieciowe dla tej usługi)

klasyfikacja do odpowiedniego tunelu PVC (zestawiana jest sesja PPP do rutera BRAS przez odpowiedni tunel PVC)

agregacja sesji z podobną klasą usługi (sesje z tą samą klasą usług są terminowane w tym samym PVC do rutera BRAS).

Wybór usług dodanych, których nie ma w pakiecie podstawowym zakupionym przez klienta, odbywać się może np. przez odpowiednie zalogowanie się do systemu. System rozpozna żądanie określonej usługi i skieruje sesje PPP do odpowiedniego połączenia PVC. Klient może jednocześnie korzystać z kilku usług, np. odbierać pocztę i oglądać telewizję.

Siemens poinformował, że rozwiązaniem MLA zainteresowana jest Telekomunikacja Polska, która w najbliższym czasie zamierza rozpocząć testy próbnej instalacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200