Pasma dla WLAN w Polsce wolne

W wydanym 30 sierpnia br. Dzienniku Ustaw Nr 138 (poz. 1162) pojawiło się długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 sierpnia br., na mocy którego zostały uwolnione dla telekomunikacji pasma radiowe, dotąd użytkowane w celach wojskowych.

Zakres uwolnionych na te potrzeby częstotliwości radiowych obejmuje trzy pasma:

1. 2400-2483,5 MHz, o mocy wypromieniowanej <100 mW EIRP;

2. 5150-5350 MHz, o mocy wypromieniowanej <200 mW EIRP; stosowane wewnątrz pomieszczeń dla urządzeń wyposażonych w przyłączaną antenę;

3. 5470-5725 MHz, o mocy wypromieniowanej <1W EIRP dla urządzeń również wyposażonych w antenę, lecz posiadających możliwość sterowania mocą w zakresie min. 3 dB oraz dynamiczny wybór częstotliwości w celu uniknięcia zakłóceń.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Ta nowa sytuacja daje możliwość korzystania z rozwiązań radiowej transmisji danych operujących na tych częstotliwościach, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych opłat za ich eksploatację. Jest to istotne wydarzenie, korzystne nie tylko dla użytkowników sieci bezprzewodowych, ale i dostawców instalacji sieciowych, którzy dotąd nie mogli legalnie użytkować tych zakresów częstotliwości przy łączeniu komputerów za pomocą bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN.

O komentarz do tego ważnego wydarzenia poprosiliśmy Mariusza Kochańskiego, dyrektora działu systemów sieciowych firmy Veracomp, specjalizującej się w dystrybucji i instalacji systemów do bezprzewodowej transmisji danych: Nowe akty prawne ułatwią budowę i użytkowanie sieci WLAN pracujących w pasmach 2.4 i 5.7 GHz, zwłaszcza tych przeznaczonych do pracy na terenach otwartych. Do tej pory, mimo dostępności na naszym rynku urządzeń oraz wzrastającej popularności sieci WLAN na świecie, polscy użytkownicy takich sieci musieli przestrzegać przepisów, które nie uwzględniały technologii przeznaczonych do powszechnego użytkowania, takich jak Ethernet 802.11. Konieczność posiadania wydawanych przez URTiP kosztownych pozwoleń na nadawanie blokowała dotąd rozwój sieci osiedlowych oraz niezależnych dostawców Internetu.

Zdaniem dyrektora Veracompu: Dla tych właśnie dostawców, technologia WLAN jest idealnym rozwiązaniem dającym niezależność od tradycyjnych operatorów - niechętnie i drogo dzierżawiących własne łącza miedziane. Rosnąca popularność notebooków w Polsce spowoduje niebawem wzrost popytu na szerokopasmowy dostęp do Internetu, nie tylko w domu i miejscu pracy, ale także w innych miejscach przebywania mobilnych użytkowników, takich jak hotele, kawiarnie, centra handlowe, pociągi, dworce czy stacje benzynowe. Rozporządzenie, znosząc konieczność posiadania zezwoleń, ułatwia start nowym, często niszowym graczom na naszym rynku telekomunikacyjnym, którzy najszybciej wprowadzają nowe usługi mogące zwiększyć wpływ Internetu na życie przeciętnego Polaka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200