Parki, czyli technologie i przeszkody

Marzenia o stworzeniu Doliny Krzemowej nad Wisłą przesłaniają zasadnicze problemy związane z funkcjonowaniem parków naukowo-technologicznych w Polsce.

Marzenia o stworzeniu Doliny Krzemowej nad Wisłą przesłaniają zasadnicze problemy związane z funkcjonowaniem parków naukowo-technologicznych w Polsce.

Dolina Krzemowa jest najbardziej znanym na świecie parkiem naukowo-technologicznym.

Tu swoje siedziby ma większość firm będących potentatami na globalnym rynku teleinformatycznym. Nie jest jednak jedynym miejscem realizowania tego typu przedsięwzięć. Na całym świecie funkcjonują ich setki zlokalizowane najczęściej przy wyższych uczelniach. Chociaż istotą ich tworzenia jest wspieranie rozwoju zaawansowanych technologii, to nie wszystkie specjalizują się w technikach informacyjnych. Nowe, innowacyjne rozwiązania są równie potrzebne w przemyśle spożywczym, ochronie środowiska, produkcji leków, inżynierii genetycznej, energetyce, mechanice precyzyjnej czy technologiach wysokich ciśnień.

Niedawny boom internetowy sprawił jednak, że to właśnie Dolina Krzemowa stała się wzorem do naśladowania. Jej sława pobudziła wyobraźnię również wielu środowisk naukowych i gospodarczych w Polsce. W drugiej połowie lat 90. w kilku polskich ośrodkach akademickich pojawiły się inicjatywy utworzenia parków naukowo-technologicznych. Rzeczywistość okazała się jednak bardzo odległa od marzeń.

Bo choć nigdzie na świecie nie udało się powtórzyć sukcesu Doliny Krzemowej, to w Polsce do dzisiaj nie stworzono ani jednego parku naukowo-technologicznego z prawdziwego zdarzenia. Można mówić jedynie o ich zalążkach czy strukturach wyjściowych, na bazie których będzie można w przyszłości urzeczywistniać ideę aktywnej współpracy środowisk nauki i biznesu w dziedzinie nowych technologii.

A należałoby zrobić wszystko, aby parki naukowo-technologiczne mogły się w Polsce rozwijać. Są one bowiem naszemu krajowi tak bardzo potrzebne. Transfer technologii i działalność innowacyjna stanowią coraz bardziej istotny czynnik stymulacji rozwoju współczesnej gospodarki i życia społecznego. Jeżeli chcemy zaliczać się do grona krajów wysoko rozwiniętych, musimy dysponować sprawnymi mechanizmami przekształcania osiągnięć naukowych w rozwiązania przydatne na rynku.

Grunty na zachętę

Funkcjonujące w Polsce parki naukowo-technologiczne zawdzięczają na razie swój byt głównie zaangażowaniu, wiedzy i entuzjazmowi swoich inicjatorów, wywodzących się przede wszystkim z lokalnych środowisk naukowych. Ich zainteresowania zawodowe niejednokrotnie przekładają się na wybór podstawowych obszarów działalności parku. I tak twórcy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego związani są z Wydziałem Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i ta dziedzina jest na razie najmocniej reprezentowana w podejmowanych działaniach. Tutaj mieści się Centrum Technologiczne Wydziału Chemii, Inkubator Nowych Technologii Centrum Doskonałości - Centrum Chemii Krzemu, Zakład Doświadczalny Syntezy Chemii czy Unimarket oferujący sprzęt laboratoryjny i chemikalia. Centrum Badań Archeologicznych proponuje usługi datowania obiektów archeologicznych metodą opartą na rozpadzie izotopu węgla C14 w nowoczesnym spektrometrze. Z kolei w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni widoczna jest dominacja firm związanych z działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Powstawaniem parków technologicznych zainteresowane są władze samorządowe.

Gminy, miasta lub województwa uczestniczyły wszędzie wespół z miejscowymi uczelniami i regionalnymi stowarzyszeniami gospodarczymi w powoływaniu jednostek zarządzających tworzonymi parkami. Jednostki te przybierają najczęściej formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub fundacji (jedynie we Wrocławiu powstała spółka akcyjna).

Władzom samorządowym często jednak brakuje możliwości efektywnego wspierania podejmowanych inicjatyw. "Władze samorządowe mają dobrą wolę, ale nie dysponują odpowiednimi funduszami, brakuje odpowiedniej wiedzy oraz przygotowanych kadr" - wyjaśnia prof. Jacek Guliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zastępca dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Najczęstszą formą pomocy ze strony samorządów lokalnych jest przekazywanie miejskich gruntów lub obiektów (np. po dawnej gazowni w Poznaniu czy zajezdni tramwajowej w Szczecinie). Samorząd Krakowa zwolnił firmy inwestujące w Krakowskim Parku Technologicznym z podatku od nieruchomości.

IT pod Wawelem i nad morzem

W Polsce najwięcej firm z branży IT udało się zgromadzić na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego. Sztandarową inwestycją jest Centrum Oprogramowania Motoroli. Swoją siedzibę ma tu też jedna z największych polskich firm informatycznych ComArch. Do grona lokatorów należą poza tym: Unicard, producent kart elektronicznych i systemów kontroli rejestracji czasu pracy, Sawan z grupy Softbank, dostarczający oprogramowanie wspomagające zarządzanie w sektorze finansowym, Pfaffenhain PL, producent systemów kontroli dostępu, AZSoft dostarczający systemy informatyczne dla handlu i usług, a także AMK Kraków, firma produkująca narzędzia informatyczne wykorzystywane w ochronie środowiska, czy też filia międzynarodowego koncernu poligraficznego R.R. Donnelley, zajmującego się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie komunikacji między wydawcą a docelowymi klientami.

Na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego działa firma Elab, zajmująca się m.in. tworzeniem serwisów internetowych, prezentacji multimedialnych, aplikacji sieciowych, oraz spółka IVO Software, producent komputerowych syntezatorów mowy "Spiker", wykorzystywanych m.in. w rehabilitacji osób niewidomych czy np. do odsłuchiwania nadchodzących wiadomości w Gadu-Gadu.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym ulokował się Breitenbach Polska Poznań, producent systemu elektronicznej archiwizacji dokumentów.

Polskie parki
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni,http://www.ppnt.org.pl

  • Poznański Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu,http://www.ppnt.poznan.pl

  • Specjalna Strefa Ekonomiczna - Krakowski Park Technologiczny w Krakowie,http://www.sse.krakow.pl

  • Wrocławski Park Technologiczny we Wrocławiu,http://www.technologpark.pl

  • Opolski Park Technologiczny w Opolu - w trakcie tworzenia,http://www.opt.opole.pl

  • Szczeciński Park Technologiczny w Szczecinie - w trakcie tworzenia,http://www.spt.com.pl

  • Park Nauki i Technologii w Warszawie Technopolis Warszawa - Kampus Bemowo - w fazie projektowej http://www.wat.edu.pl

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200