Papierowe dyski Blu-ray

Firmy Sony i Toppan Printing opracowały wspólnie prototypowy nośnik Blu-ray, wykonany głównie z... papieru. Przedstawiciele firm tłumaczą, że takie dyski będą tańsze i lżejsze, a co najważniejsze - bardziej przyjazne dla środowiska.

Blu-ray to nowy standard zapisu danych na nośnikach optycznych - jest on jednym z poważniejszych kandydatów na następcę popularnego dziś formatu DVD. Dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera, możliwe jest zapisanie na pojedynczym krążku Blu-ray do 25 GB danych, czyli pięć razy więcej niż na płycie DVD.

Papierowe dyski Blu-ray

Paper Disc

Nośniki Blu-ray skonstruowane są podobnie jak krążki CD i DVD. Ich podstawowym elementem jest plastikowy krążek, na którym umieszczone są dwie warstwy - na jednej z nich zapisywane są dane, zaś druga służy ochronie zapisanych danych przed fizycznym uszkodzeniem (np. poprzez zarysowanie). W prototypie zaprezentowanym wspólnie przez Sony i Toppan Printing ów "podstawowy" krążek wykonany jest właśnie z papieru - dzięki temu krążek jest o 51% lżejszy od zwykłych nośników Blu-ray.

Zobacz również:

  • Sony wkracza w kosmos

Nowy dysk jest na razie testowany - jego twórcy zapowiedzieli, że pełna specyfikacja papierowych nośników zostanie zaprezentowana na konferencji Optical Data Storage 2004, która rozpocznie się 18 kwietnia w Monterey (Kalifornia).

"Zastąpienie plastiku papierem sprawi, że taki dysk będzie znacznie bardziej przyjazny dla środowiska i, jednocześnie, dużo bardziej bezpieczny - ponieważ łatwo będzie go nieodwracalnie zniszczyć" - tłumaczy Taro Takamine, rzecznik Sony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200