Papierosy R/1 w technologii R/3

SAP Polska zakończy rok 1996 podpisaniem trzydziestej drugiej umowy na wdrożenie systemu R/3.

SAP Polska zakończy rok 1996 podpisaniem trzydziestej drugiej umowy na wdrożenie systemu R/3.

"Do końca przyszłego roku system SAP R/3 znajdzie się w pięćdziesięciu polskich przedsiębiorstwach. Do końca br. zamierzamy podpisać jeszcze cztery umowy" - zapewnia Andrzej Bigaj, dyrektor handlowy . Ale w opinii niezależnych konsultantów, proszących o zachowanie anonimowości, podawana przez SAP liczba wdrożeń systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem R/3 jest zawyżona. Ich zdaniem, efektywnych instalacji, tzn. takich gdzie pracuje co najmniej jeden moduł R/3, jest obecnie w Polsce nie więcej niż 10.

Zarządzanie międzynarodowe

Część instalacji R/3, które powstają w Polsce, jest wynikiem ponadnarodowych umów zawieranych z działającymi w skali globalnej zachodnimi firmami. Do wdrożenia systemu zarządzania przedsiębiorstwem przymierzają się koncerny informatyczne: IBM, Hewlett-Packard i Digital Equipment Corporation. Ta ostatnia firma przeprowadziła już analizy, jak wdrożyć oprogramowanie SAP w polskim oddziale.

Od ponad roku klientem jest również koncern Tchibo, którego spółka zależna Reemtsma wdraża system R/3 w sprywatyzowanych w lutym 1995 r. zakładach Wytwórni Wyrobów Tytoniowych (WWT) w Poznaniu. Reemtsma jest znana na polskim rynku m.in. z produkcji papierosów marki R/1 i West.

Moduły finansowy i gospodarka materiałowa zostaną - zdaniem Roberta Rogalewicza z firmy Apcon, która jest wykonawcą w tym projekcie - do końca br. wdrożone w WWT i jej przedstawicielstwie - WWT S.A. Oddział Warszawa. System R/3 w polskiej wersji językowej 2.20, którego oficjalna premiera odbyła się w Wytwórni w sierpniu br., działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT 3.51 na bazie intelowskich serwerów Siemensa z serii Primer. "Myślę, że jest to największe wdrożenie systemu SAP po Petrochemii" - stwierdził Robert Rogalewicz.

Natomiast firma Tchibo planuje obecnie wdrożyć system R/3 na potrzeby biura w Warszawie, a w przyszłości także fabryki kawy w podwarszawskich Markach. Nie wiadomo jeszcze kto będzie wykonawcą projektu systemu, który ma objąć stanowiska ok. 100 użytkowników. Tchibo prowadzi negocjacje z czterema firmami konsultacyjnymi - Andersen Consulting, Apcon, Nova i SRS. Decyzja ma zostać podjęta do końca br. Jak twierdzi Piotr Orłowski z Tchibo, w pierwszym etapie instalacji będą wdrożone moduły: finansowy (FI), magazynowy (MM), zakupy (SD) i kontrola kosztów (CO). "W fabryce w Markach od 3 lat działa system do zarządzania produkcją - Comet, którego zadania w przyszłości przejmie R/3" - zaznaczył Piotr Orłowski.

Samochody i supermarkety

Andrzej Bigaj poinformował, że obecnie w poznańskim Volkswagenie trwa wymiana wdrożonych już modułów R/3 na polskie wersje językowe. Na etapie wdrożenia bądź modernizacji są również systemy w niemieckiej firmie Reve, posiadającej w Polsce supermarkety Real i Praktiker, a także w szwajcarskiej sieci sklepów Metro. Ponadto system SAP instalowany jest w łódzkiej fabryce Bosh/Siemens i sieci sklepów Plus Discount Tengelmanna. W przyszłości platforma R/3 znajdzie się w przedstawicielstwie koncernu Mercedes-Benz.

SAP w farmacji

W połowie października wdrażanie R/3 rozpoczęła poznańska Polfa. Zostanie ono zainstalowane na czterech serwerach HP 9000 klasy K i D. Przedstawiciele firmy spodziewają się, że prace nad instalacją całego systemu, które podzielono na kilka faz, potrwają ok. 2 lat. Na początku przyszłego roku Polfa zamierza zakończyć wdrożenie wybranych modułów finansowych.

"Zdecydowaliśmy się na oprogramowanie SAP przede wszystkim dlatego, że daje się ono wdrażać stopniowo, łatwo rozszerzać i dopasowywać do naszych specyficznych wymagań. Ważne jest także, że R/3 będzie mógł współpracować z innymi systemami już wykorzystywanymi w naszym przedsiębiorstwie" - tłumaczy powody wyboru systemu Przemysław Nowicki z Polfy Poznań.

Wdrożenie ma na celu zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w zakładzie w jeden system planowania i kontroli. System SAP R/3 ma także ułatwić kierownictwu szybkie uzyskanie aktualnych informacji o firmie. Oprogramowanie to umożliwi również kontrolę jakościową wszystkich procesów produkcyjnych.


TOP 200