Państwo 2.0 z punktu widzenia dostawców usług i technologii

Czy zagrożenia w cyberprzestrzeni są rzeczywiste?

Maciej Iwanicki, Symantec Corporation

Państwo 2.0 z punktu widzenia dostawców usług i technologii

Maciej Iwanicki, Symantec Corporation.

Niejako w nawiązaniu do poprzedniej prezentacji, Maciej Iwanicki powiedział, że firma Symantec postawiła sobie cel edukacyjny. Na konferencji mówił o wszystkim, co łączy się ze słowem „cyber”.

Na wstępie wymienił trzy czynniki napędzające ataki. Są to szeroko pojęty haktywizm, pieniądze i finalnie, ukierunkowane ataki (szpiegostwo, sabotaż, cyberwojna). Skupił się jednak na ostatnim z nich i omówił najgłośniejsze przykłady sabotażu i szpiegostwa w ostatnich latach, w tym projekt ataków na MON i NCBiR.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

W nawiązaniu do tego przypomniał, że ochrona przed cyberzagrożeniami w dużej mierze jest wyzwaniem na poziomie rządowym. Celami wysokiego ryzyka są obecnie e-Urządy, Smart Grid, kontrola ruchu czy systemy obrony narodowej. Trzeba pamiętać, że do ich ochrony nie wystarcza zwykły antywirus. Zarówno sektor publiczny, jak i prywatny powinien pamiętać o kompleksowej, nowoczesnej ochronie i uzyskiwać ją (oraz konsultacje, wiedzę) u wyspecjalizowanych dostawców będących ekspertami w sprawach bezpieczeństwa.

Jak innowacje mogą przyczynić się do rozwoju Polski i świata?

Krzysztof Bulaszewski, IBM Polska

Trzecia część wystąpień partnerskich na konferencji Państwo 2.0 poświęcona była natomiast innowacyjnemu podejściu do rozwoju gospodarczego Polski.

Nasz cywilizacja ma do czynienia z niesłychanymi wyzwaniami, ale i nieprawdopodobną technologią. W przypadku tych pierwszych między innymi chodzi o globalizację gospodarki, rosnącą przestępczość i nadużycia finansowe, ochronę środowiska, edukację, zmiany demograficzne, czy gospodarkę energią.

Wyzwania te wymagają tworzenia warunków dla biznesu, by mógł on być bardziej mobilny, elastyczny i miał możliwość ekspansji. Jednocześnie trzeba zapewnić zadowolenie obywatelom oraz ich konkurencyjność na rynku pracy, a przede wszystkim przełamania tradycji zbierania podatków i wydawania środków budżetowych.

Jak sobie z radzić z nimi? Między innymi poprzez wykorzystywanie rozwiązań „smart”. Jako przykłady pokazano tutaj nowojorską policję wykorzystującą centrum informacji o przestępczości „Real Time Crime Center”. To centrum danych zawierające miliardy aktualnych rekordów z różnych aplikacji, które mogą być na bieżąco przekazywane służbom porządkowym.

Kolejnym przykładem jest analiza kontekstowa danych zapewniająca możliwość prognozowania i zarządzania informacją. Poprzez analizę wpisów na Twitterze można analizować nastroje społeczne, a z komunikatów wyczytać rodzaj emocji w celu wyciągania konkretnych wniosków.

Trzecim przykładem jest rodzimy ZIP – Zintegrowany Informator Pacjenta, a czwartym prognozowanie ruchu i sterowanie transportem w skali całego miasta. Ten ostatni pozwala nie tylko zmniejszyć natężenie ruchu, ale i poziom zanieczyszczeń.

Wykorzystanie inteligentnych rozwiązań – a jest ich mnóstwo, oprócz wyżej wymienionych – nie tylko wpłynąć ma na rozwój gospodarczy kraju, ale i sprawić, by życie było łatwiejsze, a człowiek mógł zbudować mądrzejszy świat.


TOP 200