Państwa UE oficjalnie zaakceptowały dyrektywę ACTA2

Unia Europejska zaakceptowała oficjalnie, przegłosowane wcześniej przez Parlament Europejski, kontrowersyjne prawo regulujące ochronę prawa autorskich w Internecie, znane też pod nazwą ACTA2.

Nad prawem tym – którego oficjalna nazwa brzmi „The Directive on Copyright in the Digital Single Market” - debatował na początku tego miesiąca Parlament Europejski. Pomimo tego, że niektórzy posłowie zgłaszali po jego adresem szereg zastrzeżeń, głosowanie wykazało, że większość – to znaczy 348 osób – jest za. Przeciwko głosowały 274 osoby.

Aby prawo weszło w życie, musiało być zaakceptowane również przez większość rządów reprezentujących wszystkie państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej. Dla krytyków tego prawa była to ostatnia szanso na to, aby zablokować jego przyjęcie.

Zobacz również:

  • Meta zniesie restrykcje nałożone na konta Donalda Trumpa
  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX

Ich nadzieje spaliły na panewce, bowiem większość z 28 krajów (19) głosowała za przyjęciem ACTA2. W grupie tej znalazły się trzy największe kraje wchodzące w skład Unii: Francja i Niemcy i Wielka Brytania, która póki co należy jeszcze do Unii.

Przeciwnego zdania były takie kraje, jak Finlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia i Szwecja. Polska dołączyła do nich i również zgłosiła swój sprzeciw. Od głosu wstrzymały się trzy kraje: Słowenia, Belgia i Estonia. To wszystko za mała aby odrzucić dyrektywę, co oznacza iż stała się ona w tym momencie oficjalnie prawem, do którego przestrzegania zobligowane są wszystkie kraje UE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200