Panoramiczne fotografie

Pełnowymiarowe prezentacje nowego typu znajdują zastosowanie nie tylko w Internecie.

Pełnowymiarowe prezentacje nowego typu znajdują zastosowanie nie tylko w Internecie.

Wiele firm, używając różnych technologii i metod, wprowadza na rynek systemy oraz aplikacje umożliwiające budowanie i umieszczanie na stronach Web panoramicznych fotografii, które można oglądać, obracając się o 360 stopni. Do najnowszych tego typu produktów należą narzędzia oferowane przez Interactive Pictures Corp. (Ipix) - Digital Camera System oraz Be Here Corp. - Portal S1 Lens. Składają się one ze sprzętu i oprogramowania, które umożliwia zarówno publikowanie panoramicznych fotografii, jak i ich odczytywanie i wyświetlanie przez użytkowników Internetu. Tego typu systemy do tworzenia panoramicznych fotografii mogą znaleźć zastosowanie m.in. w dziedzinach, takich jak: handel nieruchomościami, przemysł turystyczny bądź do tworzenia prezentacji wizualnych, np. na targach lub wystawach.

Technologia zaproponowana przez firmę Ipix polega na wykonaniu dwóch zdjęć (każde obejmujące 180 stopni fotografowanego obiektu) przy wykorzystaniu specjalnego statywu i obiektywu typu "rybie oko". Proces łączenia i wprowadzania odpowiednich poprawek do wynikowej fotografii jest realizowany przez specjalne oprogramowanie. W efekcie uzyskuje się wysokiej jakości panoramiczny wizerunek fotografowanego obiektu.

Be Here zaproponowała inne rozwiązanie - wystarczy wykonać tylko jedno zdjęcie. Nie występuje tu więc problem związany z dość skomplikowanym procesem składania i korygowania dwóch zdjęć, jak w przypadku systemu Ipix. Technologia Be Here jest dużo prostsza, ale nie odzwierciedla w pełni panoramicznej struktury fotografowanego obiektu.

Jeśli chodzi o aplikacje uruchamiane po stronie klienta, to system Portal S1 Lens buduje fotografie formatu QuickTime VR, a użytkownik korzystający z usług systemu Digital Camera System musi ściągnąć i zainstalować specjalną "wtyczkę" programową (plug-in) do przeglądarki. Jeśli ktoś nie ma przeglądarki, może ściągnąć autonomiczny program (dostępny w wersjach na komputery różnych platform), który przetwarza pliki i wyświetla panoramiczne fotografie na ekranie monitora.

Ipix Digital Camera System kosztuje 15 000 USD. Sprzęt do zdjęć oraz pozostałe elementy można kupować oddzielnie. Użytkownik systemu musi jednak zapłacić dodatkowo 50 USD za każdą wykonaną fotografię. Cena Be Here Portal S1 Lens wynosi 10 000 USD, a oprogramowania do obróbki zdjęć - 500 USD.

Bliższe informacje na temat przedstawionych systemów oraz prezentacje panoramicznych zdjęć można znaleźć w Internecie pod adresamihttp://www.ipix.com i http://www.behere.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200