Panele na diecie

Dzięki wysiłkom firm z grupy Mobile PC Extended Battery Life Working Group (EBL-WG) czas pracy notebooków na bateriach może się wkrótce znacznie wydłużyć. Kluczem do sukcesu będzie stworzenie energooszczędnych wyświetlaczy.

Równolegle z badaniami nad coraz wydajniejszymi ogniwami zasilającymi, prowadzone są prace nad obniżeniem zapotrzebowania na energię poszczególnych komponentów komputerów przenośnych. Ten wyścig nie dotyczy tylko procesorów. Według danych EBL-WG wyświetlacze o przekątnej 14,1 cala "pożerają" średnio 30-40% energii potrzebnej do zasilania całego komputera przenośnego. Najbardziej energochłonnym elementem notebooków są więc ich ekrany. Z analiz EBL-WG wynika, że średnia moc wyświetlaczy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy spadła z 4,3-4,5 watów do 3 watów (lub poniżej), co może przekładać się na 60 minut dodatkowej pracy na bateriach.

Z wstępnych szacunków wynika, że w 2005 r. już ok. 20% dostarczonych na rynek notebooków będzie wyposażonych w ekrany o mocy 3 Watt lub niższej. Producenci zapewniają, że w niedalekiej przyszłości dostępne będą komputery przenośne mogące pracować na bateryjnym zasilaniu cały dzień.

Mobile PC Extended Battery Life Working Group powstała pod koniec 2002 r. i skupia obecnie 18 firm z branży. EBL-WG opracowała specjalny zestaw wytycznych określających zasady pomiaru energii przez ekrany stosowane w notebookach.

http://www.eblwg.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200