Pandemia koronawirusa zwiększyła wyraźnie zainteresowanie deweloperów językiem R

Analitycy przewidywali wcześniej, że pandemia koronawirusa może zwiększyć zainteresowanie deweloperów językiem programowania C. Obecnie okazuje, że również język R jest beneficjentem tej sytuacji, gdyż nadaje się wyjątkowo dobrze do obliczeń statystycznych.

Programowanie

Obliczenia takie stanowią bowiem bardzo często jądro aplikacji używanych do zwalczania koronawirusa. I tak w czerwcowym indeksie Tiobe (ranking języków programowania używanych przez deweloperów) język R wskoczył na ósme, czyli najlepsze w dotychczasowej jego karierze, miejsce. Miesiąc wcześnie, a więc w maju, było do dziewiąte miejsce, a rok temu dwudzieste.

Analitycy nie mają wątpliwości. Stało się to za sprawą koronawirusa COVID-19, a konkretnie naukowców pracujących nad szczepionką, która zapobiegnie rozprzestrzenianiu się tej groznej choroby. Używają oni bowiem do tego celu różnego rodzaju narzędzi wspierających obliczenia statyczne, do projektowania których deweloperzy sięgnęli w ostatnim czasie właśnie po język R.

Zobacz również:

Język programowania C również zyskuje, wyprzedzając w ostatnim czasie w rankingu Tiobe język Java. A trzeba pamiętać, że Java przez ostatnie pięć zajmowała w tym rankingu pierwsze miejsce. Tym razem Tiobe sugeruje, że stało się tak gdyż język C nadaje się wyjątkowo dobrze do projektowania aplikacji zarządzających aparatura medyczną używaną do zwalczania skutków choroby COVID-19.

A oto inne warte do odnotowania języki, które ostatnio awansowały w rankingu Tiobe. Język Rust (awans dwa miejsca) i język Kotlin (awans o trzy miejsca). Wyraźnie traci natomiast język Pascal (spadek o osiem miejsc.

Pierwsza dziesiątka języków programowania zgodnie z indeksem Tiobe prezentuje się następująco: C (16,45%), Java (15,1%), Python (9,09%), C++ (6,21%), C# (5,25%), Visual Basic (5,23%), JavaScript (2,48%), R (2,41%), PHP (1,9) i Swift (1,43%).

Na koniec warto przypomnieć, jak powstaje indeks popularności języków programowania Tiobe. To specyficzna technika. Jego twórcy posługują się bowiem specjalnym algorytmem, który rejestruje zapytania wysyłane przez deweloperów do różnych wyszukiwarek i witryn, i na ich podstawie buduje taki indeks.


TOP 200