Pamięci średnio atrakcyjne

Opóźniony supertankowiec

Bez wielkich fanfar IBM poinformował niedawno o udostępnieniu rozproszonego systemu plików TotalStorage SAN File System. Teoretycznie, technologia, nad którą IBM Research pracował kilka lat, ma rozwiązać podstawowy problem zarządzania danymi rozproszonymi pomiędzy wiele różnych systemów pamięci masowych kontrolowanych przez różne systemy operacyjne. W praktyce nowy system plików na razie współpracuje tylko z macierzami produkcji IBM (FastT i Shark) i to jedynie na dwóch platformach: IBM AIX i AIX HACMP (wersja klastrowa) oraz Windows 2000 Server i Windows 2000 Advanced Server. Jeśli chodzi o oprogramowanie wyższego poziomu, SAN File System współpracuje tylko z bazą DB2 i Tivoli Storage Manager. IBM zapowiada, że lista produktów innych firm będzie systematycznie rozszerzana - najpierw IBM chce zadbać o certyfikację SAN File System z produktami Oracle i Veritas Software.

Wśród najważniejszych funkcji SAN File System wymienia się m.in. obsługę petabajtów pojemności i miliardów plików, automatyczne przydzielanie rozproszonej powierzchni dyskowej, a także rozproszone blokowanie plików i tworzenie rozproszonych kopii natychmiastowych na poziomie pojedynczych plików. Rozproszony system plików nie jest już jednak obecnie czymś zupełnie egzotycznym - własne rozproszone systemy plików stworzyło co najmniej kilka firm, ale żadna tej skali co IBM.

Przed problemem skalowalności systemu plików stanął właśnie słynny producent systemów NAS klasy midrange - Network Appliance. Kilka tygodni temu firma załatała tę "dziurę" w ofercie, przejmując za 300 mln USD bezpośredniego konkurenta - Spinnaker Networks. Oferta Spinnaker/NetApp jest imponująca. Urządzenia SpinServer, z których każde ma pojemność do 22 TB, można obsługiwać za pomocą opracowanego przez firmę systemu plików SpinCluster. Maksymalna liczba węzłów to 512, co przy użyciu standardowych przełączników Gigabit Ethernet pozwala utworzyć wiele oddzielnych lub jeden spójny system plików wielkości... 11 tys. TB!

Oprócz tego Spinnaker ma w ofercie oprogramowanie SpinMove do przenoszenia "w tle" danych, a nawet całych systemów plików w ramach klastra SpinCluster (bez wyłączania aplikacji), oprogramowanie SpinHA do tworzenia klastrów wysokiej dostępności, a także rozwiązanie do różnicowej replikacji i szybkiego odtwarzania danych - SpinMirror. Przedstawicielami Network Appliance w Polsce są Solidex i Comtegra.

Skopiować cały świat

StorageTek zaprezentował bibliotekę taśmową StreamLine SL8500 plasującą się w szczytowym segmencie rynku. Urządzenie skaluje się od 1,5 tys. do... ponad 200 tys. nośników. Dla porównania, największa biblioteka najpoważniejszego konkurenta StorageTek - urządzenie i2000 firmy ADIC - może pomieścić ok. 2,2 tys. kaset. W obu przypadkach w bibliotece mogą być umieszczane napędy i kasety zgodne z różnymi standardami (w tym najnowsze: 9940, LTO2 i SDLT 600). Podobno jest także bardzo wydajne - wg producenta biblioteka jest w stanie umieścić w napędach do tysiąca kaset na godzinę.

Duża pojemność i wydajność to nie wszystko. Duzi klienci, a dla takich niewątpliwie SL8500 jest przeznaczone, mają także wysokie wymagania pod względem niezawodności. Nowa biblioteka została zaprojektowana do pracy w trybie ciągłym - nadmiarowe są w zasadzie wszystkie jej elementy - od zasilaczy poczynając, a na robotyce kończąc. StorageTek planuje doposażenie biblioteki w wewnętrzne macierze dyskowe mające w założeniu przyspieszać przenoszenie danych z systemów produkcyjnych, a także oprogramowanie typu HSM oraz funkcje pozwalające na jednokrotny zapis (WORM).

Na weryfikację informacji o wydajność przyjdzie jeszcze trochę poczekać - producent zapowiada, że biblioteki SL8500 będzie można kupić dopiero w drugim kwartale 2004 r. Tymczasem biblioteka ADIC i2000 wchodzi właśnie na rynek - w tym przypadku również pomiędzy ogłoszeniem a rzeczywistą dostępnością minęło ponad pół roku. Szerzej o rozwiązaniu ADIC pisaliśmy w CW 30/2003.

Na drugim biegunie rynku rozwiązań do tworzenia kopii bezpieczeństwa toczy się walka o tanie systemy backupu dyskowego. Ciekawą nowością są systemy pamięci masowych ATA Boy 2 nieobecnej dotychczas w Polsce firmy Nexsan, która właśnie podpisała umowę dystrybucyjną z firmą S4E. ATA Boy 2, składający się z 14 dysków ATA o pojemnościach 180 lub 250 GB każdy, dorównuje wydajnością rozwiązaniom opartym na dyskach SCSI. Tajemnica 100 Mb/s stałego transferu to oddzielny kanał ATA dla każdego dysku, agregowany na wyjściu przez jedno lub dwa złącza UltraSCSI 160 lub Fibre Channel. ATA Boy 2 to rozwiązanienadające się do wykorzystania jako pojemny i wydajny serwer plików lub też jako tymczasowe repozytorium dla danych backupowych. ATA Boy 2 wspiera następujące tryby RAID: 0, 4 i 5, w tym także z dyskiem zapasowym (hot spare). Dla tych, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje dane, firma przygotowała rozwiązania typu HA. Urządzenie wyposażono w możliwość zdalnego zarządzania i informowania administratora o problemach w formie wiadomości e-mail.


TOP 200