Pamięci masowe w 2003 roku

Na rynku pamięci masowych działo się w 2003 roku wiele interesujących rzeczy. Spośród szeregu nowych technologii i rozwiązań można się pokusić o wymienienie trzech (biorąc oczywiście pod uwagę fakt, że jest to wybór subiektywny), które zaważyły w dużym stopniu na takim, a nie innym kształcie tego rynku Oto one:

1. W sieciach SAN pojawiło się szereg rozwiązań, które można opatrzyć wspólnym mianownikiem – współoperatywność.

Jest to wynik działań SNIA (Storage Networking Industry Association) i opracowanej przez to stowarzyszenie specyfikacji Storage Management Interface Specification (SMI-S). Dzięki uniwersalnemu interfejsowi zarządzania SMI-S, za kilka lat na rynku pamięci masowych pojawią się nowe i tanie produkty, które będzie można instalować obok siebie w tej samej sieci SAN i zarządzać nimi przy pomocy jednego narzędzia, a nie kilku różnych programów. Systemy pamięci masowych będziemy budować jak domki z klocków Lego - każdy klocek może pochodzić od innego producenta i mieć inny kształt, ale wszystkie można połączyć w jeden wspólny organizm.

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych
  • DATA4 buduje w Polsce duży kampus przetwarzania danych

2. EMC wykupiło w 2003 roku firmę Legato, a następnie Documentum.

Z punktu widzenia użytkowników to ważne wydarzenie. EMC jest przecież jednym z najważniejszych dostawców rozwiązań na tym rynku. A przejęcia te oznaczają, że EMC zamierza w przyszłości wzmocnić swoją ofertę w obszarze oprogramowania i przyciągnąć do siebie tych użytkowników, którzy preferują otwarte, a nie zamknięte, firmowe systemy.

3. Technologia Serial ATA (SATA), która przestała być swego rodzaju ciekawostką, o której mówiło się przez kilka ostatnich lat, ale rzeczywistością przekładającą się na konkretne produkty.

Szeregowe interfejsy ATA łączą serwery z pamięciami masowymi i stanowią wyzwanie dla takich rozwiązań stosowanych w tym obszarze, jak SCSI i Fibre Channel. Interfejs SATA ma szereg zalet w porównaniu z interfejsem PATA (równoległe ATA). Po pierwsze chodzi o dużo większą szybkość transmitowania danych. Złącza fizyczne (konektory) SATA zawierają tylko 7 pinów (dla porównania – konektor PATA składa się z 40 pinów.

W interfejsach PATA mamy do czynienia z klasyczną topologią szyny. W interfejsie SATA dane są transmitowane w trybie punkt-punkt i dlatego można tu uzyskać (zależnie od wersji tej technologii) szybkości rzędu 150, 300 i 600 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200