Pamięci masowe: Od ILM do deduplikacji

We Frankfurcie tradycyjnie odbyła się kolejna edycja imprezy Storage Networking World Europe (5-6 września br.), poświęconej profesjonalnym rozwiązaniom sieciowych pamięci masowych. Jak zawsze zaprezentowano aktualny obraz tego rynku oraz przedstawiono wizje przyszłości. Producenci pokazali też parę nowych produktów.

Konferencja Storage Networking World to dwudniowy cykl wykładów i ekspozycja firm patronujących przedsięwzięciu. W Europie SNW regularnie odbywa się we Frankfurcie. Jako jedna z najważniejszych imprez poświęconych pamięciom masowym w Europie, przedstawia rozwiązania dla biznesu, analizy z punktu widzenia użytkowników, nowe produkty i gwarantuje możliwość spotkania się z najważniejszymi graczami w tej branży. Jest to jedyna europejska impreza pod patronatem organizacji Storage Networking Industry Association (SNIA), która zrzesza wszystkich głównych producentów pamięci masowych i rozwiązań bezpieczeństwa danych.

W tym roku bardzo wyraźnie widoczna była zmiana marketingowego frontu imprezy i to zarówno w wykonaniu organizatorów, jak i wystawiających się producentów. O ile przez ostatnie dwa lata absolutnym tematem numer jeden były rozwiązania zarządzania cyklem życia informacji (ILM), o tyle w tym roku nie wspominał o tym prawie nikt. Większość merytorycznej części imprezy skupiała się na optymalizacji procesu transmisji i zabezpieczania danych. Główny nacisk kładziono na rozwiązania szybszej transmisji danych w sieciach rozległych WAN za pomocą rozwiązań WAFS i podobnych, a także wykorzystania metody deduplikacji (eliminacja powtarzających się plików i bloków danych) do optymalizacji zarówno transmisji na większe odległości, jak też lokalnego backupu i archiwizacji.

Jedną z głównych premier było ogłoszenie przez Cisco rozwiązania Wide Area Application Services (WAAS), współpracującego z dowolną aplikacją bazującą na standardzie TCP i pozwalającego na znaczne przyspieszenie wydajności sieci rozległych. Według producenta, skalowalność tego rozwiązania jest praktycznie nieograniczona - może ono obsłużyć ponad 1000 oddziałów firmy i miliony połączeń TCP, z wydajnością rzędu 16 Gb/s. Cisco zaprezentował także specjalny moduł sieciowy, umożliwiający uruchomienie oprogramowania WAAS na routerach ISR (Integrated Services Router). WAAS jest częścią grupy produktowej Cisco Application Networking Services. Na rozwiązanie WAAS składa się oprogramowanie WAAS, rodzina urządzeń Cisco Wide-Area Application Engine (WAE) oraz moduł sieciowy (WAE-NM), który integruje się z routerami Cisco 2800, 3700 i 3800. Cena całego rozwiązania to 8500 USD, a modułu sieciowego 4000 USD. Całe rozwiązanie nie jest dostępne w bezpośredniej sprzedaży, lecz tylko przez certyfikowanych partnerów, jako uzupełnienie ich oferty.

Firma LSI Logic zaprezentowała sześć nowych kontrolerów dla standardów Serial Attached SCSI i Serial ATA, dzięki czemu cała rodzina oferowanych obecnie produktów obejmuje dla wszystkich rodzajów rozwiązań - serwerów, stacji roboczych i profesjonalnych systemów storage. Nowa oferta obejmuje trzy karty HBA (Host Bus Adapter) dla dysków SAS (dwa modele ze złączami PCI Express i jeden ze złączem PCI-X), działające z przepustowością 3 Gb/s. Nowe karty HBA oferują funkcjonalność zintegrowanego RAID-u (IR) na poziomach 0, 1, 1E i 10E. Druga grupa to dwie karty MegaRAID dla dysków Serial ATA i jedna dla SATA/SAS (SAS 8300XLP), oferujące RAID na poziomie 0, 1, 10, 5 i 50 oraz także przepustowość rzędu 3 Gb/s.

Fujitsu Siemens Computers ogłosił, że wirtualna biblioteka taśmowa CentricStor tego producenta zyskała dwie nowe certyfikacje - firm NetApp i IBM. Certyfikacja firmy NetApp potwierdza, że CentricStor bez problemu współpracuje z systemami NAS oferującymi backup za pomocą protokołu NDMP (Network Data Management Protocol). Od IBM-a CentricStor uzyskał dwa certyfikaty - "Ready for IBM Tivoli software" (integracja z Tivoli Storage Manager, TSM) oraz "IBM System Storage Proven" (potwierdzono, że CentricStor bez problemu współpracuje z biblioteką taśmową IBM System Storage TS3500 i napędem taśmowym IBM System Storage TS1120, tworząc rozwiązanie backupu dysk-dysk-taśma).

Amerykańska firma 3PAR ogłosiła otwarcie swojego europejskiego biura w Niemczech (3PARdata GmbH), które będzie odpowiadało także za region Centralnej Europy, w tym Polski. Ustanowionym ostatnio dystrybutorem 3PAR w Polsce jest krakowski Polcom, a jednym z najnowszych klientów jest operator , u którego Polcom wdrożył sieć Storage Area Network, wyposażając ją w macierze 3PAR. W sierpniu 3PAR zaprezentował swój najnowszy modularny serwer pamięci masowych InServ E200 Storage Server (prostsza wersja urządzeń S400 i S800), który może obsłużyć od 16 do 128 napędów dyskowych Fibre Channel, oferując od 2 do 63 TB pojemności. Wcześniej 3PAR wprowadził możliwość podłączania wszystkich urządzeń InServ Storage Server za pomocą interfejsu iSCSI.

Konferencja SNW Europe 2006 po raz kolejny okazała się być najważniejszą i największą niezależną imprezą poświęconą pamięciom masowym w Europie. W tym roku udział wzięło ponad 1400 osób (w zeszłym roku - 890), a swoją ofertę pokazały 53 firmy. Organizator imprezy, stowarzyszenie SNIA organizuje także cykl spotkań edukacyjnych w ramach programu SNIA Europe Academy. Jedno z tych spotkań odbędzie się 9 listopada br. w Warszawie.


TOP 200