Pamięci masowe: O co pytać planując ich zakup?

Wybór pamięci masowych w oparciu porównanie cech i cen poszczególnych firm i modeli to operacja dość ryzykowna. Sztuka dobrego wyboru polega na umiejętności zadawania właściwych pytań i wiedzy, gdzie można uzyskać na nie odpowiedzi.

Najbardziej wartościowym źródłem informacji o pamięciach masowych są użytkownicy, którzy już mają doświadczenia w pracy z rozwiązaniem, które nas interesuje. Podajemy kilka zagadnień, o które warto ich zapytać aby szybko dojść do niezbędnej wiedzy.

Diabeł tkwi w oprogramowaniu

Podstawowe elementy konstrukcyjne tworzące pamięć masową w znacznym stopniu osiągnęły status towaru powszechnego użytku. Istnieją niewielkie różnice w dyskach i układach interfejsowych dysków używanych na rynku. Coraz częściej też układy kontrolerów dyskowych oparte są na tych samych uniwersalnych procesorach Intel czy AMD, które można znaleźć raczej w serwerach, niż na wysoko specjalizowanych procesorach, powszechnie stosowanych w pamięciach starszych generacji.

Zobacz również:

  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

Realne różnice w opcjach pomiędzy pamięciami masowymi dostępnymi dzisiaj na rynku są prawie w całości wyznaczane przez ich oprogramowanie. To co jest oferowane to m.in. migawki stanu (snapshot), thin provisioning, deduplikacja i automatyczne warstwowanie. Jakość i niezawodność tych mechanizmów to podstawowe kryterium przy oddzielaniu "ziarna od plew".

Polecamy Macierze NAS dla biznesu

Jest prawie niemożliwe uzyskanie oceny tego oprogramowania bez praktycznego używania go przez dłuższy czas. Z dostarczanego demo można się dowiedzieć głównie o interfejsie użytkownika i ocenić łatwość użytkowania, ale już nie o tym co w rzeczywistości zdarzy się gdy zaczniemy z nich korzystać w środowisku produkcyjnym. Są to zazwyczaj te detale, o których możemy się dowiedzieć najwięcej od osób, które już pracują z takimi urządzeniami.

Kopie migawkowe

Kiedy na ryku pojawiła się technika kopii migawkowych, jej implementacje w wydaniu różnych producentów bardzo się różniły. Dzisiaj większość platform pamięci masowych wykorzystuje wirtualizację do odwzorowania LUN (logical unit number) pamięci na fizyczny dysk, na którym ten LUN jest w rzeczywistości przechowywany - metoda, która nadaje się do łatwego tworzenia migawek w określonych punktach czasowych a także klonowania czy wycofywania snapshotów. Pomimo faktu, że technika migawek nie jest nowa, nadal można znaleźć istotne różnice pomiędzy jej implementacjami w produktach poszczególnych dostawców.

Polecamy Jeden prosty krok do lepszego bezpieczeństwa sieci

Wynikają one w dużej mierze z kompromisu pomiędzy wydajnością migawek a mocą obliczeniową wymaganą do ich śledzenia. Warto więc dokładnie poznać jak snapshooty działają na platformie, której wdrożenie rozważamy. Czy korzystanie z migawek wpływa na wydajność pamięci? Jak efektywne są migawki stosowane do wolno zmieniających się danych? Co z obciążeniem spowodowanym przez dużą liczbę bardzo małych, losowych zapisów, charakterystycznych dla baz danych i serwerów pocztowych?

Thin provisioning

Thin provisioning - technika dynamicznego alokowania zasobów pamięci masowej zgodnie z aktualnymi potrzebami - jest kolejnym mechanizmem zapewnianym przez wirtualizację pamięci. Zamiast angażować pamięć na całą nominalną pojemność woluminu, układy pamięci mogą śledzić, które jego bloki nie są jeszcze używane i udostępniać je.

Polecamy Thin provisioning - niewykorzystany potencjał?

Istotą tej techniki jest alokowanie obszaru pamięci dokładnie pokrywającego rozmiar rzeczywistych danych przechowywanych na serwerze - wolumin NTFS o wielkości 40GB, z 12 GB danych zajmie w SAN tylko 12 GB. Idea wygląda na prostą, ale w praktyce nią nie jest. Komplikuje się kiedy na takim dysku tworzony jest plik i następnie jest usuwany. Czy macierz pamięci uwzględnia taką sytuację? Czy może po tym zwolnić ten obszar pamięci?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200