Pamięci masowe - EMC przed HP

Wartość światowego rynku zewnętrznych pamięci masowych wzrosła w I kw. 2004 o 6,5 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 3,5 mld USD - wynika z raportu Worldwide Quarterly Disk Storage Systems opublikowanego przez IDC. Cały rynek pamięci zyskał na wartości 3,5 proc. wobec I kw. 2003 r. Łączna pojemność sprzedanych urządzeń wzrosła o 39,5 proc. do 247 petabajtów.

Pamięci masowe - EMC przed HP

Światowy rynek zewnętrznych systemów pamięci masowych- I kw. 2004 r.

W segmencie pamięci zewnętrznych na pierwszą pozycję wysunęła się EMC, wyprzedzając Hewlett-Packard. Wzrost EMC wyniósł 26 proc., w rezultacie dając spółce rynkowy udział rzędu 20,2 proc. Udział HP wyniósł w podsumowanym okresie 18 proc. Na trzeciej pozycji znalazł się IBM z 12 proc. udziałem. Wzrost Network Appliance i Della wyniósł odpowiednio 22,3 oraz 21,5 proc. w ujęciu rocznym. Ponad 90 proc. tego segmentu stanowią zewnętrzne RAID-y, które wzrosły o 8,9 proc. - liderem jest EMC (22-proc. udział w rynku), za nim HP (16,9 proc.).

Sieciowe systemy pamięci masowych (NAS wraz z Open oraz iSCSI SAN) zanotowały wzrost o 17,5 proc. sięgając 1,9 mld USD. W tej kategorii także przewodzi EMC z udziałem 28,5-proc. Kolejne miejsca zajmują HP (22,8 proc.) oraz IBM (10,5 proc.).

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?

Ułamki procentowe dzieliły HP oraz EMC w segmencie Open SAN, którego wartość wzrosła o 16,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Udział Hewlett-Packard wyniósł 27 proc., zaś udział EMC 26,8 proc. W segmencie NAS na pierwszej pozycji znalazł się Network Appliance z udziałem rzędu 35,1 proc., wyprzedzając EMC zaledwie o pół punktu procentowego. Wartość rynku iSCSI SAN wzrosła w ujęciu rocznym o ponad 40 proc. Zdecydowanym liderem jest NA, która kontroluje 48,4 proc. rynku. Wartość sprzedaży EMC wystarczył spółce na objęcie 27,7 proc. segmentu.

Pamięci masowe - EMC przed HP

Światowy rynek systemów pamięci masowych I kw. 2004

Według IDC, numerem jeden na rynku pamięci masowych zarówno zewnętrznych jak wewnętrznych jest HP, którego wartość sprzedaży stanowi 23,2 proc. ogólnej wartości rynku. Na pozycji drugiej plasuje się IBM z 19,7-proc. udziałem. Na trzecim miejscu pozostaje EMC (13,9 proc.). Dwa ostatni producenci zanotowali najwyższy wzrost rzędu 2,5 oraz 1,4 punktów procentowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200