Pamięci masowe

Kilka ostatnich miesięcy stało pod znakiem znacznego spadku cen pamięci masowych. Storage schodzi pod strzechy – można rzec – jako że już za kilkanaście tysięcy złotych można kupić solidną macierz dyskową od liczącego się na rynku producenta, która udostępni naszym serwerom kilka lub nawet kilkanaście terabajtów bardzo wydajnej przestrzeni dyskowej.

Kilka ostatnich miesięcy stało pod znakiem znacznego spadku cen pamięci masowych. Storage schodzi pod strzechy – można rzec – jako że już za kilkanaście tysięcy złotych można kupić solidną macierz dyskową od liczącego się na rynku producenta, która udostępni naszym serwerom kilka lub nawet kilkanaście terabajtów bardzo wydajnej przestrzeni dyskowej.

Podobna tendencja dotyczy rozwiązań backupu taśmowego. Jeszcze kilka lat temu pamięć masową w gospodarstwach domowych stanowił tylko dysk wmontowany w komputer. Od tamtej pory wiele się zmieniło – pojawiły się miniserwery NAS umożliwiające udostępnienie w sieci jednego twardego dysku, a ostatnio coś, na co czekali graficy i edytorzy wideo, przetwarzający bardzo duże ilości danych – minimacierze, w których można zainstalować do czterech twardych dysków i przy ich konfiguracji w RAID 5 udostępnić w sieci 3 TB bezpiecznej przestrzeni dyskowej (takie oferują obecnie m.in. firmy D-Link, Netgear, QNAP, SMC). Systemy te świetnie sprawdzą się też w firmach, gdzie nie ma udostępnianych w sieci baz danych, a także liczba aktywnych użytkowników nie przekracza 20–30 osób. W świecie „dużych” pamięci taśmowych coraz większą popularnością cieszy się technologia przyłączania do sieci iSCSI, która głównie dzięki niskiej cenie i łatwości obsługi wypiera Fibre Channel. Wirtualizacja – to kolejny ważny temat, chociaż przez wielu niedoceniany. Jako że operujemy na coraz bardziej wrażliwych danych, nie bez znaczenia stały się techniki szyfrowania, szczególnie danych na taśmach, które mają być wywiezione z siedziby firmy do centrum zapasowego. Taśmy zresztą są wskazywane jako dobry przykład ekologicznego storage’u – nośnik leżący na półce nie pobiera prądu.

Adaptec SnapServer 700i

Pamięci masowe

Seria SnapServer 700i korzysta wyłącznie z protokołu iSCSI i może zarządzać od jednego do 36 TB danych na dyskach SAS i SATA. W macierzach dodano sprzętowy kontroler RAID, możliwość instalacji do 4 portów GbE i system operacyjny OnTarget OS, który obsługuje wyłącznie blokowy zapis danych bez możliwości zapisywania plików (zdaniem przedstawicieli Adapteca, to ograniczenie spowodowało czterokrotny wzrost wydajności urządzenia). Do wszystkich modeli można dołączyć 12-dyskowe półki Adaptec SANbloc.

EMC Celerra NS20

Pamięci masowe

Celerra NS20 to wieloprotokołowa macierz dyskowa, wyposażona w dwa procesory Intel Pentium IV 2,8 GHz oraz 4 GB pamięci RAM, która łączy prostotę zarządzania i konfiguracji z bogatą funkcjonalnością (obsługa protokołów FC, iSCSI, NFS, CIFS, FTP, a także Virtual Provisioning czy Celerra WORM). NS20 obsługuje do 60 dysków w technologii FC i SATA, co pozwala na równoczesną obsługę wielu aplikacji różnych klas. Celerra NS20 ułatwia konsolidację systemów składowania danych w obrębie jednego urządzenia.

Netgear ReadyNAS NV+ (rack version)

Pamięci masowe

W macierzy dyskowej ReadyNAS NV+, przystosowanej do instalacji w szafie przemysłowej, można umieścić cztery dyski SATA o łącznej pojemności do 4 TB, działające w trybie RAID 0, 1, 5 lub technologii X-RAID firmy Infrant. Zastosowanie funkcji mirroringu i dysków hot swap zapewnia bezpieczeństwo danych, a także bezproblemową wymianę uszkodzonych urządzeń bez konieczności odłączania zasilania urządzenia. Wyróżniającą się cechą urządzenia jest jego bardzo cicha praca. Wbudowany wyświetlacz LCD informuje o pracy macierzy.

Quantum Encryption Key Manager (Q-EKM)

Pamięci masowe

Oprogramowanie służy do zarządzania kluczami szyfrowania używanymi podczas tworzenia kopii zapasowych, odtwarzania i . Obsługuje napędy LTO-4 montowane w bibliotekach taśmowych linii Scalar i500 i Scalar i2000. Q-EKM to aplikacja Java, która generuje, chroni, przechowuje klucze szyfrujące i zarządza nimi. Stosuje konstrukcję kluczy opartą na standardzie AES 256-bit. Klucze są generowane poza ścieżkami danych, co sprawia, że Q-EKM nie ma wpływu na wydajność procesów backupu czy odzyskiwania danych.

Hitachi Data Systems Essential NAS Platform

Pamięci masowe

Macierz dyskowa, przeznaczona dla średnich firm, oferuje usługi udostępniania plików, tworzenia kopii zapasowych i konsolidowania serwerów. Może zarządzać do 512 TB skonsolidowanych danych w dwuwęzłowym klastrze, udostępniając je poprzez protokoły CIFS i NFS. Wysoką dostępność pamięci gwarantuje system awaryjnego przełączania, a dane są chronione przez technologię RAID. Do zarządzania macierzami służy oprogramowanie Hitachi HiCommand Storage Management Suite.

HP StorageWorks 4400 Enterprise Virtual Array

Pamięci masowe

Macierz dyskowa przeznaczona dla firm średniej wielkości. Oferuje funkcje i możliwości macierzy pamięci masowej klasy korporacyjnej. EVA 4400 jest oparta na architekturze HP StorageWorks 4100/6100/8100 EVA. Podwójna nadmiarowość i wysoka dostępność zapewniają 99,999% planowego czasu pracy bez przestojów. Urządzenie ma duże możliwości replikacji lokalnej i zdalnej, jest odporne na awarie i pozwala utrzymywać aplikacje online w czasie tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych.

IBM System Storage DS3000

Pamięci masowe

Seria macierzy dyskowych klasy podstawowej, składająca się z modeli DS3200 i DS3400. W obu można zainstalować do 12 dysków twardych o łącznej pojemności 3,6 TB (możliwa jest rozbudowa do 48 dysków i 14,4 TB pojemności). Macierze mają zasilany z baterii bufor o pojemności 512 MB, a zainstalowane dyski można skonfigurować w RAID 0, 1, 3, 5 i 10. Urządzenia współpracują z serwerem poprzez interfejs SAS o przepustowości 3 Gb/s. Model DS3400 może być podłączany do serwera bezpośrednio lub w konfiguracji SAN.

Sun Microsystems StorageTek 9990V

Pamięci masowe

Macierz może być wyposażona maks. w 512 GB pamięci cache i oferuje zagregowaną przepustowość na poziomie 106 GB/s. Może pomieścić 1152 dyski (co daje prawie 345 TB) i jest w stanie obsłużyć 224 porty FC. Ponadto pozwala na konsolidację innych macierzy dyskowych i obsługę ich z jednej konsoli. Maksymalna pojemność tak zbudowanego systemu może wynosić do 247 PB. Za transport danych klienta i danych kontrolnych odpowiada magistrala HighStar gen. IV, którą tworzy zespół wysoko wydajnych, specjalizowanych przełączników.

Symantec Veritas Storage Foundation

Pamięci masowe

Rozwiązanie ułatwia zarządzanie rosnącą ilością danych i umożliwia optymalne wykorzystanie inwestycji sprzętowych w pamięci masowe. Zapewnia wysoką dostępność aplikacji, a także obniżenie kosztów eksploatacyjnych firmy, dzięki pakietowi standardowych narzędzi dla środowisk Windows, Linux i Unix. Aplikację Storage Foundation for Windows wyposażono w nowe funkcje, ułatwiające użytkownikom znormalizowanie infrastruktury oprogramowania służącego do zapewniania wysokiej dostępności i zarządzania pamięcią masową.

Tandberg Data StorageLibrary T40+/T80+

Pamięci masowe

Modularna biblioteka taśmowa o wysokości 4U lub 8U. Pojedynczy moduł może zapisać od 19,2 TB do 64 TB danych z szybkością do 1,7 TB/godz. Bibliotekę można rozbudować o kolejny moduł do wysokości 8U i 77 slotów (możliwe jest transportowanie nośników między modułami). Urządzenie standardowo obsługuje m.in. funkcję zdalnego zarządzania, czytniki kodów kreskowych i funkcje partycjonowania. Zawiera redundantne zasilacze. Biblioteka może być rozbudowana do 5 modułów o pojemności do 300 TB i szybkości zapisu do 8,64 TB/godz.


TOP 200