Pamięci SSD z układami flash/MLC dla centrów danych

Izraelska firma Anobit zapowiedziała, że wprowadzi wkrótce na rynek pamięci masowe SSD oparte na układach flash typu MLC (MultiLevel Cell), które pracują równie niezawodnie jak dużo droższe - stosowane w pamięciach SSD klasy "enterprise" - układy flash/SLC (Single-Level Cell).

W zaprojektowanych przez firmę Anobit pamięciach Genesis znajdują się układy flash/MLC, których żywotność wynosi ponad 50 tys. cyklów zapisywania/odczytywania danych, czyli zdecydowanie więcej niż w przypadku układów flash/MLC instalowanych obecnie w konsumenckich pamięciach SSD. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej, firmowej i opatentowanej już technologii MSP (Memory Signal Processing).

Producent twierdzi, że pamięć Genesis o pojemności 400 GB może pracować np. przez 5 lat, zapisując każdego dnia dane o wielkości 4 TB (pięć pełnych zapisów pamięci). Dlatego są to pamięci, które mogą z powodzeniem obsługiwać nie tylko standardowe aplikacje uruchamiane na pecetach, ale również bardziej wymagające uruchamiane w centrach danych, takie jak np. relacyjne bazy danych.

Zobacz również:

Pamięci Genesis (wyposażone w interfejs SATA) będą dostępne w wersjach o pojemności 200 oraz 400 GB. Używając zewnętrznego mostka, pamięci będą też mogły obsługiwać połączenia SAS (Serial-Attached SCSI) oraz Fibre Channel. Anobit podaje, że pamięci mogą odczytywać sekwencyjnie dane z szybkością 220 MB/s (30 tys. operacji I/O na sekundę), a zapisywać z szybkością 180 MB/s (20 tys. operacji I/O na sekundę).

Producent nie podaje na razie cen pamięci Genesis informując jedynie, że użytkownicy zapłacą za nie mniej niż za dostępne obecnie na rynku pamięci SSD/SLC klasy "enterprise".


TOP 200