Pamięci LPDDR3 przyspieszą urządzenia mobilne?

Na rynek trafi wkrótce nowy typ pamięci operacyjnej, stworzony z myślą o urządzeniach przenośnych. Analitycy twierdzą, że układy LPDDR3 (low-power DDR3, czyli pamięć DDR3 o niskim zużyciu energii) sprawi, że smartfony i tablety staną się bardziej wydajne i będą dłużej pracować na baterii.

Nowe kości mają pojawić się na rynku w najbliższych miesiącach, a masową popularność uzyskają w 2013 r. Obecnie trwają prace nad sfinalizowaniem specyfikacji LPDDR3 - zajmuje się tym organizacja standaryzacyjna JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council). Wiadomo już, że nowe układy będą bardzo zbliżone - pod względem technicznym - do układów DDR3 DRAM, wykorzystywanych obecnie w komputerach PC. Nowy typ pamięci zastąpi w urządzeniach mobilnych kości LPDDR2 (powszechnie stosowane w dzisiejszych "topowych" produktach - np. urządzeniach Apple oraz Samsunga).

Samsung Electronics poinformował w tym tygodniu, że opracował już układ pamięci LPDDR3 DRAM o pojemności 4 GB - zdaniem przedstawicieli firmy, jest to pierwszy taki produkt na rynku. Pamięć umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością 1600 megabitów na sekundę (czyli 1,5x szybciej niż w przypadku LPDDR2 - przy zużyciu energii mniejszym o 20%).

Analitycy podkreślają, że zapotrzebowanie na nowy typ pamięci jego ogromne. "Tablety i smartfony muszą zacząć korzystać z szybszego RAM-u, bo aplikacje dla nich stają się coraz bardziej wymagające. Dotyczy to także materiałów multimedialnych - zastosowanie LPDDR3 znacznie poprawi jakość nagrywania i oglądania treści wideo HD" - tłumaczy Mike Howard, analityk rynku pamięci z firmy IHS iSuppli. Howard podkreśla, że nowa, szybsza pamięć będzie niezbędna do zapewnienia pełnej, komfortowej obsługi wielozadaniowości.

"Nowy typ pamięci będzie nie tylko wydajniejszy - nie mniej ważne jest też to, że będzie zużywał mniej energii. To powinno przełożyć się na wydłużenie czasu urządzeń mobilnch" - dodaje Dean McCarron, główny analityk firmy Mercury Research. Jego zdaniem, LPDDR3 w pierwszej kolejności trafi do urządzeń z najwyższej półki, ale później, wraz ze stopniowym redukowaniem ceny, nowa pamięć będzie pojawiać się również w tańszych produktach.

Wiadomo już, że stosowaniem nowych układów jest zainteresowany Intel - firma chce, by były one montowane w tzw. ultrabookach (nowym typie komputerów przenośnych, które Intel zamierza promować jako alternatywę dla tabletów)

"Sytuacja jest dość nietypowa - podczas finalizowania prac nad poprzednimi typami pamięci RAM (SDRAM, DDR czy DDR2) nacisk kładziono głownie na wydajność, nie przejmując się ograniczaniem zużycia energii. LPDDR3 będą chyba pierwszą generacją, w której oba te aspekty będą równie ważne" - komentuje Jim Handy, szef firmy analitycznej Objective Analysis.


TOP 200