Pamięci GDDR7 pojawią się na rynku w 2025 roku

Wszystko wskazuje na to, że już na początku przyszłego roku będziemy mogli zakupić pierwsze karty graficzne z układami GDDR7.

W przyszłym roku czeka nas spora ewolucja dedykowanych układów graficznych do komputerów. Wszystko ze względu na premierę pierwszych pamięci GDDR7.

Układ GDDR7 firmy Samsung
Źródło: samsung.com

Układ GDDR7 firmy Samsung

Źródło: samsung.com

Aktualnie na rynku znajdziemy modele wyposażone w GDDR6 (czyli "Graphics Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory version 6"), a więc pamięć, która dostępna jest na rynku od około siedmiu lat.

SK Hynix, jeden z producentów pamięci z "Wielkiej Trójki" (obok Samsunga i Microna), twierdzi, że będzie gotowy do masowej produkcji modułów GDDR7 od pierwszego kwartału 2025 roku. Informacje te zostały przekazane portalowi AnandTech na targach Computex.

Producent zaoferuje moduły o pojemności 16 GB i 25 GB z prędkością 40 Gb/s i przepustowością 160 GB/s. To około dwa razy więcej niż w przypadku modułów GDDR6 w obecnych kartach graficznych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Samsung i Micron mogą być gotowi do wysyłki na rynek pierwszych pamięci GDDR7 jeszcze wcześniej - w ostatnim kwartale 2024 roku tak, aby na targach CES 2025 producenci układów graficznych mogli zaprezentować nowe modele kart graficznych opartych na kościach GDDR7, a same produkty trafić na rynek jeszcze w pierwszym kwartale 2025 roku.

Pamięć GDDR7 pozwoli na budowę układów graficznych, które jeszcze lepiej radzić sobie będą z przetwarzaniem informacji na rzecz sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200